Werner Jerke, 2023 (1-1/1)

Wywiad metodą oral history z Wernerem Jerke przeprowadził Robert Jarosz w ramach projektu Historie Mówione Nowoczesności w maju 2023 roku w Warszawie. Zapis audio.

Wywiad przeprowadzono: 19.05.2023.
I część: I. 15 min 39 s.
Łączny czas nagrania: 15 min 39 s.

Rozmowa z Wernerem Jerke odbyła się w pracowni Archiwów Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Kultury i Nauki Warszawie w dniu 19 maja 2023 roku, nazajutrz po warszawskiej premierze monograficznej książki GRUPPA, którą Werner Jerke wydał sumptem Jerke Art Foundation i Museum Jerke. 

Werner Jerke – urodzony w 1957 roku w Pyskowicach. Kolekcjoner polskiej sztuki współczesnej, twórca muzeum, wydawca, okulista i winiarz. Pochodzi z rdzennie niemieckiej rodziny na Górnym Śląsku. Języka polskiego nauczył się w szkole podstawowej. W 1981 roku ukończył studia geograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wyjechał do Niemiec, gdzie ukończył studia medyczne, specjalność okulistyka, na Uniwersytecie w Bonn. Prowadzi własną klinikę okulistyczną i jest właścicielem winnicy. Kolekcjonuje polską sztukę.
W 2016 roku Werner Jerke otworzył prywatne Jerke Museum w Recklinghausen w Zagłąbiu Ruhry. Jest to pierwsze poza Polską muzeum polskiej sztuki współczesnej. Kolekcja skupia ponad 600 prac (m.in. Magdalena Abakanowicz, Henryk Berlewi, Wojciech Fangor, Jarosław Fliciński, GRUPPA, Karol Hiller, Tadeusz Kantor, Katarzyna Kobro, Edward Krasiński, LUXUS, Łódź Kaliska, Teresa Murak, Zofia Rydet, Wilhelm Sasnal, Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński, Bruno Schulz, Alina Szapocznikow, Wacław Szpakowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Andrzej Wróblewski), a witraż muzealny zaprojektował Wojciech Fangor.
Prace z Kolekcji Jerke prezentowane są na wystawach muzealnych (m.in. Reina Sofia w Madrycie i MoMA w Nowym Jorku). W Polsce Kolekcja była prezentowana na monograficznych wystawach w Atlasie Sztuki w Łodzi (2015) oraz w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2021).

Autor biogramu: Robert Jarosz.

Muzeum Jerke w Recklinghausen