Marek Rogulski, 2021 (1-2/2)

Wywiad metodą oral history z Markiem Rogulskim przeprowadził Robert Jarosz w ramach projektu Historie Mówione Nowoczesności w grudniu 2021 roku w Sopocie. Zapis wideo.

Wywiad przeprowadzono: 27.12.2021.
II części: I. 30 min 9 s, 29 min 56 s.
Łączny czas nagrania: 1 h 00 min 5 s.

Rozmowa z Markiem Rogulskim odbyła się w Sopocie 27 grudnia 2021. Uczestniczył w niej kot Julek.

Marek Rogulus Rogulski urodził się w 1967 roku w Gdańsku. Jest artystą multimedialnym, rzeźbiarzem, malarzem, performerem, twórcą fotografii i wideo, teoretykiem sztuki i muzykiem. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku (1985–1990), gdzie uzyskał dyplom z malarstwa.
W roku 1983 Rogulski zrealizował pierwsze udokumentowane działania w przestrzeni publicznej. W 1986 wszedł w skład grupy muzycznej Terra Nostra. W 1989 współzałożył grupę artystyczną Pampers Maxi (z Robertem Kają, Sławomirem Górą i Sławomirem Laskowskim). Później współworzył także grupy: Ziemia Mindel Wurm (z Piotrem Wyrzykowskim), Tysiąc Najjaśniejszych Słońc, OBPW oraz licznych formacji muzycznych (aktualnie współczesna muzyka improwizowana - supramolecular music).
W latach 1990 - 1992 Marek Rogulski był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Klub Inicjatyw Społecznych – Galerii C 14, którą stworzył wspólnie z Andrzejem Awsiejem i Joanną Kabalą w Gdasńku. Współpracował z TOTARTem i Galerią Wyspą.
Od roku 1992 artysta prowadzi fundację Tysiąc Najjaśniejszych Słońc (TNS), w oparciu o którą powoływał różne miejsca sztuki i galerie (m.in. galerię Auto da fe, Spichrz 7, Spiż 7, ICS, MuesseuM).
W latach 1992- 1994 Rogulski był wiceprezesem fundacji Otwarte Atelier w dawnej Łaźni Miejskiej.
W 1998 roku współzałożył wytwórnię płytową TNS Records RXS.
Od roku 2017 Marek Rogulski prowadzi Instytut Cybernetyki Sztuki i MuesseuM w Gdańsku Osowie. Marek Rogulski mieszka w Gdańsku, a pracuje jako adiunkt w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Ważniejsze projekty badawczo-artystyczne:
Poza Postmodernizm – od 1999
Virtual – od 2012
Engram i struktura dyssypatywna – od 2015
Kultura jako układ współrzędnych - od 2016

Autor biogramu: Marek Rogulski.

Institute of Cybernetics Art
Fundacja TNS