Malwina Konopacka, 2021 (1-2/2)

Wywiad metodą oral history z Malwiną Konopacką przeprowadził Jędrzej Zakrzewski w ramach projektu Historie Mówione Nowoczesności w czerwcu 2021 roku w mieszkaniu artystki na warszawskim Żoliborzu. Zapis audio.

Wywiad przeprowadzono: 01.06.2021.
II części: I. 32 min 46 s, II. 35 min 36 s.
Łączny czas nagrania: 1 h 08 min 22 s.

Wywiad odbył się 01.06.2021, w Dzień Dziecka oraz bardzo emocjonujący dzień premiery nowej odsłony ceramicznych wzorów projektantki. Rozmowa miała miejsce w żoliborskiej pracowni-mieszkaniu. Siedząc przy stole służącym pracy projektowej i realizacyjnej oraz rodzinnemu życiu artystki, rozmawialiśmy o jej biografii artystycznej, motywacjach, momentach kształtujących jej obecną pracę i twórczość. W tle wszystkich części nagrania słychać dwie papużki nierozłączki - Faunę i Florka.

Malwina Konopacka – absolwentka Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Universität der Künste w Berlinie, urodziła się w 1982 roku w Warszawie.
W życiu zawodowym zajmuje się wzornictwem, projektowaniem oraz ilustracją i grafiką użytkową. Jako ilustratorka pracowała między innymi dla Fundacji Bęc Zmiana, „Przekroju”, „Zwykłego Życia”, „Machiny”, „Architektury”, „2+3D” oraz „Elle” i „Vogue”. Obok pracy ilustratorskiej, Konopacka jest autorką rodziny ceramicznych obiektów OKO, która zaistniała na rynku w 2014. Od tego momentu jest systematycznie rozwijana. Obiekty, na pograniczu wzornictwa i sztuki użytkowej, pojawiają się w krótkoseryjnych kolekcjach oraz egzemplarzach unikatowych. Obok działalności projektowej Malwina Konopacka, organizuje warsztaty, tworzy instalacje dla przestrzeni publicznych oraz przetwarza formy z pola dizajnu, komponując autorskie realizacje rzeźbiarskie.
Prace projektantki silnie zaistniały w polu polskiego i europejskiego wzornictwa, zajmując miejsce pomiędzy klasycznie rozumianym projektowaniem produktów a rzemiosłem artystycznym. Obecnie projektantka rozwija autorskie studio, pozostając aktywna na różnych polach pracy projektowej.

Wybrane ekspozycje i realizacje:
- ZEITGEIST. Polish design crafting a future, Dutch Design Week, Holandia, 2020
- Virtual Design Destination, Adorno, London Design Festival, Anglia 2020
- Dwie sztuki są lepsze niż jedna, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Polska 2020
- Forms of the Future, Arena Design Poznań, Polska 2019
- Odyssea, Art House, Designblok Prague, Czechy 2019
- Fontanna, Narracje #11 Gdańsk, Polska 2019
- DesignBlok, Prague, Czechy 2018
- Hidden Power, San Francisco Design Weekend, USA 2018
- Z drugiej strony rzeczy, Muzeum Narodowe w Krakowie, Polska 2018
- 1000 Vases, Paris Design Week, Francja 2018
- La Cité, 318 Unite d’Habitation Le Corbusier, Francja 2017
- ĄĘ, London Design Days, Anglia 2016
- La Tavola Polacca, Expo Milano, Włochy 2015
- What Goes Behind... Contemporary Polish Ceramic Design, The London Design Festival, Anglia 2015
- Inside Out. Polish Graphic Design in the Making, WantedDesign New York, USA 2015
- +48 Social Club, Tokyo Designers Week, Vacant Galerie, Japonia 2014

Autor biogramu: Jędrzej Zakrzewski.