Anna Baumgart, 2022 (1-4/4)

Wywiad metodą oral history z Anną Baumgart przeprowadziła Zofia Chmielewska w ramach projektu Historie Mówione Nowoczesności w marcu 2022 roku w Warszawie. Zapis audio.

Wywiad przeprowadzono: 20.03.2022, 28.03.2022.
IV części: I. 30 min 30 s, II. 46 min 50 s, III. 32 min 23 s, IV. 24 min 20 s.
Łączny czas nagrania: 2 h 14 min 03 s.


Wywiad został przeprowadzony w dwóch częściach: 20 i 28 marca 2022 roku. Ze względu na panujące warunki po-pandemicze rozmowa odbywała się w otwartych przestrzeniach – pierwszy dzień nagrania w Łazienkach Królewskich oraz w pobliżu Instytutu Teatralnego, następna sesjamiała miejsce w kawiarni na Starej Ochocie. Na obu nagraniach można usłyszeć w tle śpiew ptaków czy szelest liści, były to jede z pierwszych słonecznych dni w roku. Anna Baumgart opowiedziała historię swojego życia i opisała projekty i towarzyszące im wydarzenia.

Anna Baumgart – artystka sztuk wizualnych, rzeźbiarka, autorka filmów i performansów. Urodziła się w 1966 we Wrocławiu. Po ukończeniu liceum plastycznego w Bydgoszczy, kontynuowała swoją naukę artystyczną w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Debiutowała w galerii Delikatesy jako grupa Ogon Żółwia, którą założyła wraz z Norbertem Walczakiem. Po ukończeniu studiów i późniejszej przeprowadzce do Warszawy przez kilka lat prowadziła Cafe Baumgart w Zamku Ujazdowskim. Już w najwcześniejszych pracach z lat 90. XX w. poruszała wątki ekologiczne, społeczne i feministyczne. Zaczynała od instalacji i rzeźb, które później przeplatała pracami wideo, często w swojej formie odwołującymi się do dokumentów, reportaży czy inscenizacji teatralnych. Jej twórczość zaliczana jest do nurtów sztuki krytycznej i sztuki feministycznej, zawsze wynika jednak z jej osobistych doświadczeń i przemyśleń, które przepracowuje w formie sztuki.

Autorka biogramu: Zofia Chmielewska.