Muzeum

Muzeum


Drewniany dom położony nad Bugiem jest przestrzennym manifestem Formy Otwartej – idei, którą Oskar Hansen uczynił osią swojej twórczości architektonicznej, artystycznej i dydaktycznej. Od 2014 roku dom znajduje się pod opieką Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a pod koniec 2017 roku stał się oddziałem Muzeum.
 

Teoria Formy Otwartej zaprezentowana przez Hansena po raz pierwszy na kongresie CIAM w Otterlo w 1959 roku zakładała otwarcie architektury na współtworzenie jej przez jej użytkowników, sytuowała ją w roli „chłonnego tła” eksponującego wydarzenia codziennego życia. Nastawiona na partycypację, proces, zmianę hierarchii między artystą i widzem stała się kluczową ideą dla działalności architektonicznej Hansena oraz inspirującym punktem odniesienia dla twórczości artystycznej jego studentów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dom, budowany od 1968 roku, w pełni wyrażał tę ideę, będąc jedną z niewielu prac Hansenów zrealizowanych zgodnie z ich życzeniem, bez ograniczeń narzucanych przez socjalistyczny przemysł budowlany. Czasoprzestrzenna architektura płynnie łącząca wnętrze i zewnętrze zawierała w sobie pierwiastek zmiany, łatwo adaptując się do zmieniających się potrzeb użytkowników. Budowana jako rama dla życia, ożywa wraz z obecnością ludzi. Szczególną atmosferę domu współtworzą ślady działalności i pasji jego mieszkańców – umieszczone wokół domu instrumenty dydaktyczne do nauki podstaw kompozycji; stalowa struktura z biennale w Wenecji z 1977 roku, po której pnie się winorośl i drewniany gołębnik, który, jak żartowała Zofia Hansen, był najdoskonalszym dziełem jej męża.

Od maja 2014 r. dom należy do Iconic Houses Network. Jest udostępniany do zwiedzania, odbywają się w nim warsztaty rodzinne oraz zajęcia dla studentów szkół artystycznych. Wraz z końcem 2017 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie stało się właścicielem domu Hansenów w Szuminie.

Planujesz odwiedzić Dom Hansenów? Sprawdź tegoroczny program wycieczek i oprowadzań i koniecznie zapoznaj z zasadami zwiedzania tego miejsca:

• Dom jest udostępniany do zwiedzania w małych grupach – maksymalnie 20-osobowych, przy czym ze względów konserwatorskich wewnątrz domu może przebywać jednocześnie nie więcej niż 9 osób.
• Udział w wycieczkach i zwiedzanie domu są odpłatne, wymagają wcześniejszego zakupu biletów na wybrany termin przez sklep.artmuseum.pl. Bilet normalny: 40 zł, bilet ulgowy: 20 zł.
• Bilet można kupić online lub nabyć w kasie Muzeum nad Wisłą.
• Bilety udostępniane są w poniedziałki o g. 10:00 w M Sklepie.
• Zakup biletów i udział w wycieczce oznacza akceptację Regulaminu Zwiedzania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Regulamin określa szczegółowe zasady rezerwacji i zakupu biletów.  

Kolofon:

Kurator: Tomasz Fudala
Koordynatorka programu publicznego: Katarzyna Witt
Przewodniczki i przewodnicy: Marta Bielska, Kuba Depczyński, Agata Grabowska, Marta Maliszewska, Marta Przybył, Agnieszka Sinicka, Bogna Stefańska, Katarzyna Witt, Zuzanna Zasacka
Konsultacje konserwatorskie: Maciej Czyński, Joanna Kadłubowska, Michał Kożurno, Agnieszka Wielocha
Opieka architektoniczna: Centrala
Opieka techniczna: Marek Franczak, Szymon Ignatowicz, Paweł Sobczak, Marcin Szubiak
Opieka nad ogrodem: Zakład Usługowy Zygmunt Pióro, Łochów
Podziękowania: Igor, Karolina i Wanda Hansen