Agnieszka Kurant, 2021 (1-4/4)

Wywiad metodą oral history z Agnieszką Kurant przeprowadził Robert Jarosz w ramach projektu Historie Mówione Nowoczesności w czerwcu 2021 roku w Łodzi. Zapis wideo.
Wywiad przeprowadzono: 12.06.2021.
IV części: I. 14 min 31 s., II. 41 min. 31 s., III. 19 min. 56 s., IV. 17 min 48 s.
Łączny czas nagrania: 1 h 33 min 46 s.

Rozmowa została przeprowadzona 12 czerwca 2021 w domu Agnieszki Kurant w Łodzi nazajutrz po otwarciu solowej wystawy artystki Erroryzm w Muzeum Sztuki ms1 w Łodzi.

Agnieszka Kurant - urodziła się w 1978 roku w Łodzi. Jest artystką konceptualną, która bada, w jaki sposób złożone systemy społeczne, ekonomiczne i ekologiczne zacierają różnice między fikcją i rzeczywistością oraz naturą a kulturą. Eksplorując zjawisko inteligencji zbiorowej oraz nie-ludzkie formy inteligencji (od mikrobów i wirusów po sztuczną inteligencję) artystka analizuje przemiany człowieka i natury towarzyszące ewolucji technologiczno-naukowej, przyszłość pracy i kreatywności oraz formy wyzysku obecne w kapitalizmie nadzoru.
Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim (1997–2002), fotografię w PWSFTiTv w Łodzi (1998–2001), odbyła studia kuratorskie (creative curating) w Goldsmith College w Londynie (2002–2003).

Kurant jest laureatką Lacma Art and Technology Award 2020, Frontier Art Prize 2019, Pollock-Krasner Award (2018), Google Artists and Machine Intelligence Award 2021, Art Explora 2022 oraz laureatką konkursu MIT List Visual Arts Center na projekt w przestrzeni publicznej w Massachusetts Institute of Technology (2021). Jej prace znajduja się w kolekcji MoMA i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, SFMOMA w San Francisco, MIT w Bostonie oraz Tate Modern w Londynie.
Jej niedawne wystawy indywidualne to: Uncomputables w Kunsverein Hannover, Crowd Crystal w Castello di Rivoli w Turynie (2021) oraz Erroryzm w Muzeum Sztuki w Lodzi. Prace Kurant pokazywane były w MoMA w Nowym Jorku, na Biennale w Istanbule, w Kunsthalle Wien, Salzburg Kunstverein, Hamburger Kunstverein, the De Young Museum w San Francisco, w MOCA Toronto, Jameel Arts Center w Dubaiu oraz na Milano Triennale. W 2015 roku artystka zrealizowała indywidualny projekt w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W 2013 roku Sculpture Center w Nowym Jorku poświęcił jej twórczości dużą wystawę indywidualną, W 2010 roku artystka zrealizowała projekt do Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji wraz z architektką Aleksandrą Wasilkowską.
Wkrótce ukaże się jej monografia Agnieszka Kurant: Collective Intelligence nakładem wydawnictw Sternberg Press i MIT Press.
Artystka mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Autor biogramu: Robert Jarosz.