Muzeum

Muzeum

Wiosną 2017 roku Muzeum zainaugurowało działalność swojej nowej przestrzeni wystawienniczej, nazwanej „Muzeum nad Wisłą”, dla odróżnienia od głównej siedziby instytucji przy ulicy Pańskiej 3.

Położone na Powiślu, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 22, w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW), Muzeum nad Wisłą mieści się w pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, służącym w latach 2008-2010 jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie.

Pawilon został użyczony Muzeum bezpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Fundacja zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury. Fasada Muzeum nad Wisłą, zgodnie z wolą architekta, pokryta zostanie w całości kompozycją malarską.

W 2016 roku konkurs na projekt fasady zwyciężył artysta Sławomir Pawszak – jego praca została naniesiona na elewacje budynku wiosną 2017 roku, już po inauguracji działalności. W Muzeum nad Wisłą, oprócz sali wystawowej, znajdują się kawiarnia, księgarnia oraz niewielkie centrum edukacyjne. Budynek otoczony jest tarasami na działania plenerowe.

KUP ONLINE BILET NA AKTUALNĄ WYSTAWĘ.

Regulamin zwiedzania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (PDF)

O Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (PDF)

Informacje o dostępności Muzeum w tekście łatwym do czytania