Józef Robakowski, 2019 (1-4/4)

Wywiad metodą oral history z Józefem Robakowskim przeprowadziła Karolina Szyma w ramach projektu Historie Mówione Nowoczesności w marcu 2019 roku Galerii Wymiany w Łodzi. Zapis audio.

Wywiad przeprowadzono: 05.03.2019.
IV części: I. 32 min 16 s, II. 33 min 30 s, III. 26 min 51 s, IV. 32 min 08 s.
Łączny czas nagrania: 2 h 04 min 45 s.

Józef Robakowski – neoawangardowy artysta multimedialny, operator, fotograf, historyk sztuki, uczestnik niezależnego ruchu artystycznego w Polsce, pedagog, profesor PWSFTviT w Łodzi.
Urodził się 20 lutego 1939 roku w Poznaniu, od wielu lat mieszka i tworzy w Łodzi. Zaraz po wojnie jego rodzina została wygnana z rodzinnego majątku w Bodzanowie. Robakowski z matką i bratem przeniósł się do Tucholi. Tam wychowywał się w domu dziecka, w którym jego matka pracowała jako wychowawczyni. Czasem podróżował po Polsce, odwiedzał ciotkę w Gdyni. W latach 60. przeprowadził się do Torunia i studiował historię sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Założył wówczas pierwsze studenckie grupy artystyczne, m.in. OKO (1960), ZERO-61 (1961–69).
Po studiach przeprowadził się na stałe do Łodzi. Studiował na Wydziale Operatorskim tamtejszej PWSFTviT i założył Warsztat Formy Filmowej. W 1978 roku stworzył wraz z żoną, Małgorzatą Potocką, Galerię Wymiany w bloku na ulicy Piłsudskiego 7. W tym samym roku artystom urodziła się córka Matylda. W stanie wojennym władze odebrały Robakowskiemu paszport, co uniemożliwiło mu podróżowanie. Około 2014 roku artyście z nowego związku urodziła się druga córka, Józefina.
Do 2018 roku Robakowski wykłada na Łódzkiej Filmówce na Wydziale Fotografii.
W październiku 2017 roku profesor Józef Robakowski otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Po ceremonii otwarto wystawę artysty „Sztuka to potęga. Perły Galerii Wymiany” w Galerii Kobro w łódzkiej ASP. Październiku 2019 roku profesor Józef Robakowski otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W lutym 2019 roku odbyły się obchody 90. urodzin Józefa Robakowskiego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Autorka biogramu: Karolina Szyma.