Jan Dobkowski, 2020 (1-5/5)

Wywiad metodą oral history z Janem Dobkowskim przeprowadziła Agnieszka Kalita w ramach projektu Historie Mówione Nowoczesności we wrześniu 2020 roku w pracowni artysty na warszawskiej Sadybie. Zapis audio.

Wywiad przeprowadzono: 09.09.2020 i 14.09.2020.
V części: I. 42 min 38 s, II. 22 min 56 s, III. 32 min 03 s, IV. 23 min 55 s, V. 20 min 11 s.
Łączny czas nagrania: 2 h 21 min 43 s.

Jan Dobkowski (pseudonim Dobson) – malarz, rysownik, grafik, twórca akcji i instalacji.
Urodził się w 1942 roku w Łomży. Skończył liceum plastyczne w Warszawie. Na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych studiował u profesora Juliusza Studnickiego i profesora Jana Cybisa. Dyplom obronił u tego ostatniego w 1968 roku.
W 1967 roku Dobkowski razem z kolegą ze studiów, Jerzym Zielińskim (pseudonim Jurry), podczas przygotowywania wspólnej wystawy w warszawskim Klubie Medyka ogłosili powstanie grupy artystycznej Neo-Neo-Neo. Swoje prace wystawiali razem do 1970 roku (m.in. w Lublinie, Katowicach). Wtedy to grupa się rozpadła z powodu różnicy zdań między artystami.
Dobkowski już na studiach wypracował indywidualny styl wypowiedzi artystycznej – budował obraz kilkoma czystymi, kontrastującymi ze sobą kolorami, najczęściej czerwienia i zielenią. W latach 60. i 70. należał do najważniejszych postaci polskiej sceny artystycznej. Uczestniczył w sympozjach i plenerach środowiska polskiej awangardy. W 1972 roku podczas pobytu stypendialnego w Stanach Zjednoczonych zaczął tworzyć w technice pleksiglasu, przywiózł do Polski dobre, nasycone kolorem farby. W jego twórczości i myśleniu o sztuce ogromne znaczenie ma linia. Ważna jest dla niego natura, jej ciągłe przekształcanie się.
Jest laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki za upowszechnianie twórczości plastycznej (1970), stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (1972). W 1970 roku otrzymał złoty medal i nagrodę na sympozjum Złotego Grona w Zielonej Górze, a w 1978 roku Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida za najlepszą wystawę roku. W 1994 roku uhonorowano go Nagrodą im. Jana Cybisa za całokształt twórczości.
Artysta mieszka i pracuje w Warszawie.

Autor biogramu: AAiA MSN.