LATO W MIEŚCIE 2018

LATO W MIEŚCIE 2018


W wakacje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza grupy zorganizowane do Parku Rzeźby na Bródnie i do Muzeum nad Wisłą.

LIPIEC NA BRÓDNIE

Przez cały lipiec zorganizowane grupy szkolne zapraszamy do Parku Rzeźby na Bródnie – galerii sztuki otwartej 24 godziny na dobę! Zajęcia w parku to okazja do rozmowy o sztuce w przestrzeni miasta, a także do zabawy i ćwiczeń plastycznych na świeżym powietrzu.

MIASTO-WYSTAWA

Czy można potraktować miasto jako wielką wystawę? Jako ekspozycję pełną różnorodnych obiektów, które mają własne historie i tajemnice? Niektóre z nich stworzone zostały przez ludzi, a inne przez naturę. Spróbujemy zbadać miasto-wystawę w jednym z najciekawszych warszawskich parków. Wcielimy się zarówno w rolę jej widzów, uważnie przyglądając się eksponatom, jak i jej współtwórców.

BRÓDNOWSKIE HISTORIE

Każde miejsce jest wyjątkowe, bo niepowtarzalne! Bródnowski Park Rzeźby to ciekawy przykład fascynacji artystów konkretnym miejscem. Jeden z nich nazwał go nawet rajem! W parku można znaleźć sztukę, która mocno osadzona jest w lokalnym kontekście. Podczas zajęć odkryjemy opowieści zakodowane przez twórców i mieszkańców. Sprawdzimy, o czym szepczą parkowe drzewa. Dzięki temu staniemy się prawdziwymi znawcami Bródna (i sztuki).

DWANAŚCIE POMYSŁÓW NA SZTUKĘ

Wolny, letni czas to idealny moment na oddanie się sztuce. Inspiracji dostarczą nam prace zgromadzone w parku. Są to dzieła, które nie znają ograniczeń! Jedne z nich są odlane, inne wymurowane albo posadzone. Niektórych nie da się nawet zobaczyć, inne można jedynie usłyszeć! Po co robić dzieła sztuki? Jak wpaść na dobry pomysł? Z czego je tworzyć i dla kogo? Zapraszamy w podróż po różnorodnym świecie materiałów i pomysłów na działania artystyczne.

SIERPIEŃ NAD WISŁĄ

W drugiej połowie wakacji uczestników „Lata w mieście” zapraszamy do Muzeum nad Wisłą. Wystawa „Jedna bestia, jedno bóstwo, jeden sznur” sprawi, że podczas zajęć przeniesiemy się do odległych krajów Azji Południowej.

AZJA NA HORYZONCIE!

Dla większości z nas Azja pozostaje terytorium na wpół mitycznym. Wystawa sztuki z tego regionu to spotkanie z wielością kultur, wierzeń, zwyczajów i nieznanych historii. Artyści pochodzący z kilkunastu krajów snują swoje opowieści pełne tajemniczych przedmiotów i imponujących tkanin. Podczas zajęć odbędziemy wyprawę w poszukiwaniu wiedzy o tym, jak żyje się w Azji. Sztuka będzie dla nas niezastąpionym przewodnikiem.

NIESAMOWITE ZWIERZĘTA

W sztuce krajów azjatyckich pojawia się wiele zwierząt. Są one ważną częścią kultur regionu, wierzeń, legend czy symboliki. Na zajęciach spróbujemy wytropić obecne na wystawie zwierzęta i zastanowić się, jaką rolę pełnią w prezentowanych dziełach sztuki. Mogą występować w dekoracjach i ornamentach, mogą być świadkami różnych zdarzeń, a nawet współautorami dzieł! Na Azję spojrzymy z perspektywy tych nie-ludzkich, choć równie ważnych, bohaterów.

TKANIE RUCHEM

Koncentrując się na zagadnieniach ruchu, formy i koloru będziemy odkrywać potencjał ciała jako kontynentu. Przyjrzymy się jego płynnym granicom i konturom. Wprawimy w ruch wyobraźnię i ciało, aby odnaleźć sieć ukrytych podobieństw i różnic, która oplata dzieła zgromadzone na wystawie. Punktem wyjścia będą rysunki i mapy, które wspólnie stworzymy. Będziemy ćwiczyć uważną obserwację, rozwijać zmysł dotyku i umiejętność wsłuchiwania się w siebie nawzajem. Rekomendujemy sportowy, wygodny strój, nie krępujący ruchów.