1979-1983 (1-49/49)

Lata 1979-1983 to okres dojrzewania artystycznego i politycznego Zbigniewa Libery. Kolejno wprowadza do swoich działań nowe środki artystyczne - fotografię, instalację, grafikę. W 1981 roku Libera przerywa studia i zaczyna angażować się politycznie w życie polskiej opozycji, tworzy ulotki potępiające pacyfikację kopalni „Wujek“, współpracuje z „Solidarnością“ drukując dla niej materiały, wydaje własne pismo „Bibuła“.

Podczas Spotkania Młodych Twórców, w którym uczestniczy Libera, w galerii S w Toruniu rodzi się idea założenia towarzystwa artystycznego - Kultury Zrzuty. W 1982 roku towarzystwo to związuje się z niezależną łódzką galerią „Strych“, będącą odpowiedzią na zapotrzebowanie młodych twórców, którzy w okresie stanu wojennego nie chcą wystawiać swoich prac w państwowych instytucjach kultury.

8 czerwca 1982 roku następuje inauguracja pierwszej autorskiej wystawy Zbigniewa Libery, a 26 czerwca artysta zostaje aresztowany za działalność opozycyjną i osadzony w zakładzie karnym w Hrubieszowie, gdzie przebywają inni więźniowie polityczni. Podczas osadzenia Libera kontynuuje działalność artystyczną - tworzy exlibrisy dla swoich współwięźniów, a dzięki przemyconemu aparatowi udaje mu się zilustrować życie codzienne w więzieniu. Nawiązuje również kontakty z innymi opozycjonistami, m.in. z Markiem Ładą czy Jerzym Kropiwnickim. W 1983 roku zostaje objęty amnestią i wypuszczony na wolność.