Oprowadzanie Joanny Kos-Krauze
Wystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ”

• Oprowadzanie Joanny Kos-Krauze

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów” reżyserki, scenarzystki i producentki Joanny Kos-Krauze.

Awangarda ze zlewozmywaka, samotność Lary Croft, czy Arriflex 16Bl trudniej obsłużyć niż pralkę? Oszałamiający dorobek, odwaga, kreatywność pokoleń kobiet, obywatelek, badaczek, działaczek, artystek. Siła spojrzenia i ustawienia kamery. Na nas same. A jak sobie z tym radzi współczesne polskie kino…?

Joanna Kos-Krauze – reżyserka, scenarzystka i producentka. Urodzona w 1972 roku. Współautorka obsypanych nagrodami „Papuszy”, „Placu Zbawiciela” i „Mojego Nikifora”. Przewodnicząca Związku Zawodowego Reżyserów Polskich w latach 2013-2018, obecne wiceprzewodnicząca. W latach 2006-2013 Przewodnicząca Sekcji Scenarzystów Polskich, członkini Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Andrzeja Munka oraz Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Silesia Film Fund, Gdynia Film Fund i Eurimages w Strasburgu. Ostatni film „Ptaki Śpiewają w Kigali” został nagrodzony na kilkudziesięciu festiwalach na świecie m.in.: w Karlowych Warach (Nagroda dla najlepszej aktorki – Jowita Budnik i Eliane Umuhire), Chicago (Nagroda za najlepszą reżyserię, Nagroda dla najlepszej aktorki – Jowita Budnik i Eliane Umuhire) Locarno (Nagroda First Look), Luxemburgu (Grand Prix), Kalkucie, Stambule, Gdyni (2017, Nagroda Srebrne Lwy, Nagroda za główną rolę kobiecą dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire, Nagroda za montaż).

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: