Majka from the Movie

  • Majka from the Movie

    kadr z filmu "Majka from the Movie", reż. Zuzanna Janin, 2009-2012

„Majka from the Movie” to projekt wideo Zuzanny Janin składający się z 8 epizodów i odcinka pilotażowego zrealizowanego we współpracy z Tomkiem Kozakiem. Serial powstał na bazie kultowego „Szaleństwa Majki Skowron”, emitowanego przez TVP w latach 1970-tych. Realizacja Janin to wizja niekończącej się podróży głównej bohaterki Majki. Narracja współczesnego serialu zbudowana jest w dużej mierze z materiałów archiwalnych, tworząc zestaw cytatów filmowych i muzycznych z ostatnich czterdziestu lat.

Janin przyjmuje za punkt wyjścia i jako ogólną ramę narracyjną serialową historię „Szaleństwa Majki Skowron“. Opiera się ona na pokoleniowym konflikcie pomiędzy ojcem a dorastającą córką, wskutek którego główna boheterka Majka (1975) – grana przez Janin pod panieńskim nazwiskiem Antoszkiewicz – ucieka z domu i spędza lato na Mazurach, gdzie nawiązuje znajomość z nieco starszym chłopcem. Druga Majka (2009-2012), pojawia się w scenach nakręconych współcześnie: elementach filmowych wyreżyserowanych i wmontowanych w archiwalne nagrania przez artystkę. W drugą Majkę wcieliła się córka Janin, Mel, której rola jest zarazem odniesieniem do pierwowzoru jak i rozbudowaną metaforą Janin jako twórczyni filmów.

Posługując się własną córką jako kontynuacją swojej osoby i częścią osobistej tożsamości, artystka ukazuje się zarówno przed, jak i za kamerą. I tak we wszystkich częściach video, regularnie wmontowane fragmenty z Majką oraz jej współczesnym ponownym wcieleniem stanowią wspólny wątek na tle kompendium osobistych skojarzeń filmowych i muzycznych oraz wplecionych w epizody spotkań Majki z fikcyjnymi i rzeczywistymi postaciami – bohaterami i bohaterkami pamięci zbiorowej i kultury popularnej.

dr Małgorzata Radkiewicz – adiunkt w Zakładzie Teorii i Antropologii Filmu. Filmoznawczyni, zajmuje się zagadnieniami współczesnego kina i mediów oraz problemem gender, czyli społeczno-kulturowej tożsamości płci; autorka książek i artykułów na temat artystycznej kreacji oraz interkulturowego i intermedialnego komunikowania, a także szeregu opracowań z zakresu gender. Założycielka i koordynatorka Podyplomowych Studiów z Zakresu Gender.

dr Jan Sowa – studiował filologię polską, filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2006 roku obronił doktorat z socjologii poświęcony analizie przemian demokratycznych w społeczeństwach spoza obszaru kultury zachodniej. Interesuje się marksizmem, teorią krytyczną, socjologią polityki, antropologią kulturową oraz teorią mediów. Pracował również jako kurator w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz dziennikarz w Polskim Radiu. Jest redaktorem w wydawnictwie Korporacja Ha!art, gdzie prowadzi serię Linia Radykalna. Wydał zbiór esejów "Sezon w teatrze lalek", jest współautorem i współredaktorem kilku książek z zakresu socjologii i psychologii. Publikował w kraju i za granicą, m.in. w Ha!arcie, Lamie, Krytyce Politycznej, Gazecie Wyborczej, Zielonych Brygadach, Praesens, Obywatelu i 2+3D.

Zuzanna Janin – rzeźbiarka, autorka instalacji, wideoinstalacji, fotografii, akcji i działań performatywnych. Studiowala na ASP w Warszawie oraz w ramach stypendium ProHelvetiii w ECAV w Sierre. Obecnie pracuje nad doktoratem na WSM ASP Warszawa. Artystka brała udzial m.in. w Biennale w Istambule, Biennale w Sydney, Sonsbeek’93, Biennale w Liverpool, FOKUS Łódż Biennale, a także w 54 Biennale Sztuki w Wenecji w 2011. Jej prace prezentowane byly na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Museum of Contemporary Art w Chicago, Kunsthalle Bern, Galerii Zachęta Warszawa, Moderna Museet w Sztokholmie, Jeu de Paume w Paryżu, Ludwig Museum w Aachen, CSW w Warszawie, Izrael Muzem w Jerozolimie, Hamburger Bahnhof w Berlinie, Kunstmusem Bern, Muzeum Sztuki w Łodzi, Kunsthalle Wien.

Inne wydarzenia z tego cyklu: