Rekrutacja do 3. edycji Stypendium imienia Bogny Olszewskiej

Rekrutacja do 3. edycji Stypendium imienia Bogny Olszewskiej

20 września 2021r. rusza rekrutacja do 3. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej. Jeśli jesteś samorzeczniczką/samorzecznikiem lub działasz na rzecz osób z niepełnosprawnościami i w spektrum autyzmu, zgłoś się do nas! Poszukujemy osób, które widzą w sztuce nowoczesnej narzędzie do realizowania swoich idei.

 

Już po raz trzeci Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Fundacją Nieograniczona zapraszają do ubiegania się o Stypendium im. Bogny Olszewskiej. Jest ono skierowane do tych, którzy pragną oddać głos osobom z niepełnosprawnościami lub w spektrum autyzmu za pomocą sztuki. Tegoroczną edycję dedykujemy szczególnie samorzeczniczkom i samorzecznikom. Zależy nam, aby nagłaśniać tematy istotne dla poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami i w spektrum autyzmu w Polsce.

W tym roku szukamy środków wzmacniających głos osób dyskryminowanych. Mam na myśli przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami lub w spektrum autyzmu. Zauważyliśmy, że sztuka oferuje nam wiele przydatnych narzędzi. Stypendium przyznamy osobie, która pracuje na rzecz wymienionych środowisk i będzie chciała się do nas przyłączyć. Chętnie podejmiemy współpracę z samorzecznikiem lub samorzeczniczką - mówi Marta Przasnek, koordynatorka dostępności w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Kto może otrzymać Stypendium?
 

Wszyscy zainteresowani ułatwianiem dostępu do kultury osobom z niej wykluczonym. Mogą to być edukatorzy i edukatorki, koordynatorzy i koordynatorki dostępności, ludzie pracujący z osobami z niepełnosprawnościami lub w spektrum autyzmu. Ważne, aby kandydaci i kandydatki interesowali się sztuką nowoczesną. Ponadto, w projekcie mogą wziąć udział artyści i artystki, którzy chcą tworzyć sztukę dostępną dla różnych odbiorców i odbiorczyń. Rekrutacja otwarta jest dla osób z całej Polski. Warunkiem uczestnictwa jest wysłanie formularza przez stronę. Formularz będzie dostępny od 20 września do 10 października 2021 roku.

W ramach 3. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej wybrana zostanie jedna osoba wyłoniona w trakcie konkursu, którego jury składać się będzie z przedstawicieli i przedstawicielek instytucji partnerskich: Muzeum Narodowego w Warszawie, Fundacji Kultury Bez Barier, TR Warszawa, Teatru 21, Life on Wheelz, Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie”.
 


Stypendium im. Bogny Olszewskiej jest organizowane od 2018 roku. Zostało powołane, aby upamiętniać pracownicę Muzeum, Bognę Olszewską. Inicjatywa ta jest inną formą zachowania pamięci o Bognie, która walczyła o prawa osób dyskryminowanych i wykluczonych. Projekt nie skupia się na przeszłości, nie chce stawiać pomników. Ma kontynuować i rozwijać misję przedwcześnie zmarłej aktywistki i feministki.

Formularz zgłoszeniowy

Regulamin 3. Edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej

Tekst łatwy do czytania i rozumienia:

Co to jest Stypendium imienia Bogny Olszewskiej?
Co zrobić, żeby dostać Stypendium imienia Bogny Olszewskiej?
Co robi się podczas Stypendium imienia Bogny Olszewskiej?

Czy Ty możesz dostać Stypendium imienia Bogny Olszewskiej?