Alumni MSN

Alumni MSN

Byłe wolontariuszki i byli wolontariusze Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w ramach grupy roboczej współtworzą relacje instytucji z publicznością. Alumni MSN to inicjatywa, która definiuje na nowo miejsce wolontariuszy w dużych organizacjach.


MSN wpisało się już w krajobraz polskiej kultury, jego zespół wędrował po różnych lokalizacjach, żeby już wkrótce osiąść w stałej siedzibie na placu Defilad. Na ostatniej prostej przed otwarciem Muzeum Marta Skowrońska-Markiewicz z zespołu Rozwoju Publiczności powołała grupę skupiającą byłe wolontariuszki i byłych wolontariuszy, wspomagających instytucję przez lata działania w różnych miejscach – w Emilce i Muzeum nad Wisłą, w Parku Rzeźby na Bródnie, podczas corocznego festiwalu Warszawa w Budowie, a także w pracach muzealnego Archiwum Artystek i Artystów.

Teraz, gdy możemy się cieszyć z postępów prac budowlanych na Placu Defilad i obserwować dokąd zmierzamy, chcemy także pamiętać, skąd przyszliśmy. Chociaż Muzeum buduje się teraz, to tworzone było przez wiele lat, wspólnie z osobami, które poświęciły Muzeum swój czas i energię. Wierzymy, że te wspólne doświadczenia składają się na symboliczne filary naszej instytucji.

Byłe wolontariuszki i byli wolontariusze mogą być dla instytucji tym, kim dla większości z nas są przyjaciele: znają nas najlepiej, wiedzą o nas najwięcej i są blisko, kiedy ich potrzebujemy. Alumni MSN to środowisko życzliwych obserwatorek i obserwatorów, których Muzeum potrzebuje zarówno w długim trwaniu, jak i w momentach zmiany.

Choć słowo Alumni pochodzi z łaciny, odnosimy je do kultury anglosaskiej, gdzie pod tym pojęciem kryje się zbiór kobiet i mężczyzn kończących kursy akademickie. Choć instytucja nie jest uczelnią, spełnia swoją edukacyjną funkcję, a udział w wolontariacie ma formacyjny charakter.

Osoby, które były z instytucją na różnych etapach, mogą zasilić jej działalność swoimi kompetencjami, a jako najbliższe środowisko pomagają instytucji opowiadać siebie na zewnątrz poprzez konsultowanie programu od pomysłów kuratorskich po teksty na wystawie.

Jeżeli masz za sobą doświadczenie wolontariatu w Muzeum i czujesz, że Alumni to miejsce dla Ciebie, skontaktuj się z koordynatorką grupy, pisząc na adres marta.skowronska@artmuseum.pl, a jeżeli chcesz się włączyć w aktualny program wolontariatu, napisz na adres wolontariat@artmuseum.pl, dowiedz się, gdzie najbardziej jest potrzebne Twoje zaangażowanie i działaj z Muzeum.