Refugees Welcome. Artists for refugees
Oprowadzanie gościnne Ewy Tatar

• Zdjęcie obrazów z wystawy \

Fot. Marta Ejsmont

Przed nami kolejne oprowadzanie po wystawie „Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców”.

Tym razem odwiedzający Muzeum będą mili okazję posłuchać Ewy Tatar, badaczki, kuratorki, autorki tekstów z zakresu krytyki instytucjonalnej, teorii kuratorstwa i afektywnej historii sztuki. W swoim oprowadzaniu Ewa Tatar przekornie nie skupi się na wątkach aktywistycznych, ale na technikach plastycznych i na ikonografii.

Ewa Tatar - badaczka, kuratorka, redaktorka. W latach 2001-2021 popełniła ponad 200 tekstów z zakresu krytyki instytucjonalnej, teorii kuratorstwa, afektywnej historii sztuki i innych marginesów. Zajmowała się m.in. historią życia artystycznego w powojennej Polsce i sztuką feministyczną. Najważniejsze z ponad 50 wystaw i programów - kuratorowanych indywidualnie lub w kooperacjach, to „Chłoporobotnik i boa grzechotnik", 2016; „Krzywe Koło", 2021, a także biograficzne, skupione na innym niż dotychczasowe odczytaniu praktyki Marii Pinińskiej-Bereś, Władysława Hasiora, Teresy Gierzyńskiej i in. Współtworzyła np. Komitet na rzecz Przejrzystości w polityce kulturalnej Krakowa, wspierała BRUD, prowadziła ogród permakulturowy na podlaskim bagnie. Praktykuje przyjaźń i zabliźnianie w konstelacji New Visions. Od 2021 związana z Grupą Granica. Współtworzy Stowarzyszenie Podróżnych Ugościć i koordynuje program pomoc soc skierowany do osób w drodze.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

17:00 Oprowadzanie Sztuka w całym spektrumOprowadzanie po wystawie „Refugees Welcome” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Czego nie widać w sztuce? Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Refugees Welcome” MUZEUM nad Wisłą
Wydarzenie 888 88 79 88Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
13:00 Oprowadzanie Экскурсия на русском языке по выставке „Refugees Welcome. Артистки и артисты для беженок и беженцев” Oprowadzanie w języku rosyjskim MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artists for refugeesOprowadzanie po angielsku / guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
13:00 Oprowadzanie екскурсія українською мовою виставкою „Refugees Welcome. Мисткині та митці для біженок і біженців” Oprowadzanie w języku ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą