Produkcja czy przetrwanie? Przyszłość kultury w mieście
WARSZAWA W BUDOWIE 12

• Produkcja czy przetrwanie? Przyszłość kultury w mieście

Proj. Kaja Kusztra

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do udziału w dyskusji, która odbędzie się na żywo poprzez aplikację Zoom oraz streaming na fanpage'u Muzeum na Facebook'u.

Doświadczenie izolacji społecznej i ogromnego wstrząsu spowodowanego pandemią COVID-19 przewartościowało nasze podejście do każdego z obszarów życia publicznego i prywatnego. Przez okres wielu miesięcy pandemia odcięła nas od form uczestnictwa w demokracji, od współdzielenia się wiedzą i kulturowego aktywizmu w placówkach edukacyjnych i instytucjach kultury.

Sytuacja zmusza nas nie tylko do przemyślenia nowej roli kultury w mieście, ale również do wykorzystania w pełni potencjału, jaki ze sobą niesie. Pandemia COVID-19 konfrontuje nas z potrzebą kształtowania sojuszy pomiędzy różnorodnymi grupami, formami wsparcia oraz wspólnotowości opartych na trosce i empatii.

Kultura odgrywa ważną, wspólnototwórczą i rozwojową rolę. Dlatego musimy włączyć artystki i artystów w rozmowę o rozwoju. Będziemy dyskutować, w jaki sposób wspierać artystki i artystów i o jakich zmianach systemowych należy myśleć w ramach strategii planowania samorządowego? Jak na nowo pomyśleć o roli instytucji i kształtować ich misję? Z jakich dobrych praktyk polskich samorządów możemy skorzystać?

Wydarzenie to traktujemy jako przygotowanie do tegorocznego programu festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE planowanego na jesień 2020.

Artur Celiński

wicenaczelny „Magazynu Miasta”, twórca i szef zespołu projektu DNA Miasta. Politolog, konsultant, komentator życia publicznego. Specjalista w obszarze polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast.

Agata Diduszko-Zyglewska

dziennikarka, działaczka społeczna, w 2018 roku wybrana na radną Warszawy.

Katarzyna Górna

artystka, współzałożycielka Ogólnopolskiego Forum Sztuki Współczesnej.

Artur Jóźwik

dyrektor Biura Kultury w Urzędzie Miasta St. Warszawy.

dr Katarzyna Kasia

wykładowczyni w Katedrze Teorii Kultury w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Aldona Machnowska-Góra

dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej, Urząd Miasta St. Warszawy.

Franciszek Orłowski

artysta związany z Wolskim Centrum Kultury.