Postwzrost – pozytywne scenariusze na pojutrze?
WARSZAWA W BUDOWIE 12

  • Postwzrost – pozytywne scenariusze na pojutrze?

    Proj. Kaja Kusztra

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejną debatę online w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, „Postwzrost – pozytywne scenariusze na pojutrze?”.

Naukowcy z bardzo różnych obszarów: od badań nad klimatem, poprzez nauki społeczne do politycznych, od dawna biją na alarm. W licznych debatach mówi się, że dotychczasowy model wzrostu, oparty na maksymalizacji produkcji i zysków, prowadzi do katastrofy klimatycznej, więc musi się zmienić. Pandemia dała nam nową perspektywę i zupełnie nieoczekiwane doświadczenie – obserwujemy, jak zamrożenie gospodarki likwiduje smog, a zarazem prowadzi do bezrobocia, kryzysu i zagrożenia podstaw bytowych milinów osób. Na tym tle popularność zyskuje pojęcie postwzrostu. O jaki model gospodarczy i jaki model życia społecznego – czyli także uprawiania polityki – chodzi, i jakie są szanse na radykalną rewizję dotychczasowych dogmatów?

Zaprosiliśmy wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin nauki, by zapytać o diagnozy i pozytywne scenariusze. Co może i powinno przetrwać ze świata, który znamy, i w jakim kształcie? Jaki wpływ – jako jednostki i społeczności – możemy mieć na przebieg wypadków? Jaka wreszcie jest rola kultury w tych niepewnych czasach? 

Debata organizowana jest w ramach cyklu debat inaugurujących tegoroczny festiwal WARSZAWA W BUDOWIE.

Będzie ona transmitowana na żywo na muzealnym fanpage'u na Facebooku.

Edwin Bendyk

dziennikarz, publicysta, pisarz. Pracuje w tygodniku "Polityka".

prof. dr hab. Ewa Bińczyk

pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce.

dr Paweł Bukowski

ekonomista, badacz i wykładowca na Centre for Economic Performance, London School of Economics and Political Science.

dr hab. Dorota Sajewska

profesorka interart studies na Uniwersytecie w Zurychu, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Michał Sutowski

politolog, tłumacz, publicysta związany z "Krytyką Polityczną".

Zobacz także: