Archiwum Tadeusza Rolke dostępne online od dzisiaj!

• Archiwum Tadeusza Rolke dostępne online od dzisiaj!

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza wszystkich miłośników fotografii Tadeusza Rolke do korzystania z nowo uruchomionego internetowego archiwum artysty. W zasobach muzealnych Archiwów Artystów na stronie www.artmuseum.pl/rolke znajdzie się początkowo zbiór czterech tysięcy zdjęć Tadeusza Rolke.

Urodzony w 1929 roku artysta to klasyk polskiej fotografii. Od połowy lat 50. uprawiał reportaż humanistyczny prezentowany na łamach czasopism, m.in. „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja”, „Die Zeit”, „Stern”,"Der Spiegel" i „Art” oraz dokumentował różne przejawy kultury wizualnej w Polsce i zagranicą, od sztuki przez modę po muzykę pop. Lata 70. spędził na emigracji w Niemczech Zachodnich, do Warszawy wracając w 1980 roku, gdzie mieszka i pracuje do dziś.

4 kwietnia o godzinie 18.00 w Audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Rolke, w trakcie którego artysta opowie o okolicznościach powstania 30 ikonicznych fotografii swojego autorstwa.

Opublikowana część dorobku artysty będzie na bieżąco uzupełniana, zaś kolejna odsłona Archiwum Tadeusza Rolke nastąpi 23 maja 2014 roku, w przeddzień 85. urodzin fotografa.

Celem tworzonych przez Muzeum internetowych Archiwów Artystów jest ułatwienie badań oraz popularyzacja najciekawszych zjawisk sztuki powstającej po 1945 roku. Na stronie artmuseum.pl dostępne są już m.in. archiwa Aliny Szapocznikow, Eustachego Kossakowskiego, pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego czy 7. Berlin Biennale.

Na fotografii: Tadeusz Rolke w Paryżu, lata 60.