Spotkanie z Tadeuszem Rolke
Z okazji otwarcia Archiwum fotografii artysty

• Spotkanie z Tadeuszem Rolke

Fotomodelka Heidi, Paryż 1966

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Tadeuszem Rolke z okazji udostępnienia online archiwum fotografii artysty. W zasobach Archiwów Artystów na stronie Muzeum znajdzie się początkowo zbiór czterech tysięcy zdjęć tego autora.

Spotkanie z artystą odbędzie się w Audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tadeusz Rolke opowie o okolicznościach powstania 30 ikonicznych fotografii swojego autorstwa. Kolejna odsłona Archiwum nastąpi 23 maja 2014 roku, w przeddzień 85. urodzin artysty.

Urodzony w 1929 roku artysta to klasyk polskiej fotografii. Od połowy lat 50. uprawiał reportaż humanistyczny prezentowany na łamach czasopism, m.in. „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja”, „Die Zeit”, „Stern”,"Der Spiegel" i „Art” oraz dokumentował różne przejawy kultury wizualnej w Polsce i zagranicą, od sztuki przez modę po muzykę pop. Lata 70. spędził na emigracji w Niemczech Zachodnich, do Warszawy wracając w 1980 roku, gdzie mieszka i pracuje do dziś.

Celem tworzonych przez Muzeum internetowych Archiwów Artystów jest ułatwienie badań oraz popularyzacja najciekawszych zjawisk sztuki powstającej po 1945 roku. Na stronie artmuseum.pl dostępne są już m.in. archiwa Aliny Szapocznikow, Eustachego Kossakowskiego, pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego czy 7. Berlin Biennale.