Kolekcja

• Ruth Ewan, Mogliśmy być wszystkim, czym chcieliśmy być, 2011

Praca „Mogliśmy być wszystkim, czym chcieliśmy być” to zegar, który pokazuje czas dziesiętny, oparty na podziale doby na 10, a nie 24 części. Północ wybija o godzinie dziesiątej, południe o siedemnastej, godzina składa się ze stu minut, a minuta ze stu sekund. Ta radykalna propozycja zmiany systemu liczenia czasu nie jest niczym nowym. Zegar Ewan jest odwołaniem do historycznej próby przedefiniowania i zracjonalizowania kalendarza. 5 października 1793 w dopiero co powstałej po rewolucji Republice Francuskiej odrzucono powszechnie używany kalendarz gregoriański na rzecz nowego modelu — Francuskiego Kalendarza Republikańskiego, który był w oficjalnym użyciu przez następnych dwanaście lat, wnosząc idee nowej Republiki bezpośrednio do codziennego życia obywateli. Przypominając nam o tym zapomnianym produkcie rewolucji, Ewan mówi też o zjawisku wykorzystania zegara jako narzędzia politycznej kontroli, kluczowego — wraz z rozwojem rewolucji przemysłowej — w zarządzaniu pracownikami.

Rok powstania: 2011
Technika: metryczny mechanizm zegarowy, stal, pleksi
Wymiary: średnica 100 cm, głębokość 31 cm

Sposób nabycia: zakup