Zanim w salach wystawowych Muzeum zadomowią się prace z kolekcji MSN-u, wypełnią je ciała, ruch i dźwięk.
Program choreograficzny na otwarcie nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie nie tylko przeglądem polskiej sceny choreograficznej ostatnich dziesięciu lat, ale także wyjątkową okazją do poznania architektury Muzeum przez pryzmat praktyk ruchowych, tanecznych i performatywnych.
Artystki i artyści zaproszeni do udziału w programie zaprezentują zarówno prace znane już polskiej publiczności, do których wrócimy po latach (prace Izy Szostak, Agnieszki Kryst, Pawła Sakowicza, Weroniki Pelczyńskiej i innych), prace, które gościły już w MSN-ie w jego poprzednich lokalizacjach (jak praca Ramony Nagabczyńskiej), jak i nowe projekty, których premiery zbiegają się z otwarciem gmachu przy Marszałkowskiej 103 (prace Marii Stokłosy i Marty Ziółek). Zobaczymy twórczynie i twórców o ugruntowanej pozycji, a także prezentacje najmłodszego pokolenia (Emma Szumlas, Tamara Olga Briks, Sticky Fingers Club) oraz spektakle polskiej społeczności tańca rozproszonej po Europie i rzadko prezentującej swoje prace w Warszawie (Kasia Wolińska, Agata Siniarska, Przemek Kamiński, Mary Szydłowska).
Na ponad dwudziestu pokazach publiczność będzie miała możliwość przyjrzeć się różnorodnym strategiom artystycznym i wielości propozycji formalnych. Pokażemy prace w procesie, spektakle taneczne i instalacje choreograficzne, a wśród nich – obok intymnych działań solowych – także spektakularne realizacje grupowe.
Zanim w salach wystawowych Muzeum zadomowią się prace z kolekcji MSN-u, wypełnią je ciała, ruch i dźwięk. Program jest zaproszeniem, by odwiedzająca nas publiczność razem z performerkami i performerami doświadczyła nowego budynku, by poczuła wysokość i proporcje pustych sal, fakturę ścian, temperaturę posadzek, zapach, kolory i światło jego architektury. To sugestia, by skierować uwagę na to, czego zwykle nie widać.
Performatywne świętowanie rozpoczniemy działaniem na trzydzieści ciał w wykonaniu wszystkich zaproszonych do programu osób, w niedzielę, 27 października, o godz. 18:00.
Magdalena Komornicka
Natalia Mackiewicz, Marta Michalak, Marta Grytczuk