EXODOS (gr. éksodos – „odejście”) to pieśń śpiewana przez chór na zakończenie tragedii. Nie wprowadza nowych zdarzeń, ale jest ich podsumowaniem oraz liryczno-moralistycznym komentarzem.
EXODOS to ostatnia część 5-letniego researchu Przemka Kamińskiego, skupionego na badaniu życia i twórczości amerykańskiego tancerza i choreografa Freda Herko.
EXODOS to koncert tańca, który celebruje koniec i początek, przywołując queerowego utopijnego ducha Herko - ducha tego, co niedokończone, zbyt późne i jeszcze nieobecne. Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej staje się tu horyzontem przepełnionym potencjalnością, a taniec narzędziem wyobrażania, afirmowania i ornamentacji.
Przemek Kamiński
Omar Karabulut, Michał Przybyła
Wydarzenie odbywa się w ramach Programu choreograficznego otwarcia. Na ponad dwudziestu pokazach publiczność będzie miała możliwość przyjrzeć się różnorodnym strategiom artystycznym i wielości propozycji formalnych. W przestrzeniach nowej siedziby MSN-u zostaną zaprezentowane prace w procesie, spektakle taneczne i instalacje choreograficzne, a wśród nich – obok intymnych działań solowych – także spektakularne realizacje grupowe.