Rzeźbiary to performatywne archiwum kobiecej więzi i indywidualności. Autorki, podążając śladami pionierek XIX wiecznej rzeźby i łączącego je siostrzeństwa, wznoszą na podium własne ciała jako przedmiot wzajemnej kreacji. Przywołują publicznie twórczość międzynarodowych, mniej rozpoznawalnych artystek m.in. Toli Certowicz, Hélène Bertaux, Antoniny Rożniatowskiej, Marii Gerson-Dąbrowskiej, Jadwigi Łubieńskiej.
To zaproszenie do doświadczania rzeźby przez pryzmat choreografii. Ten oparty na dialogu i wspólnym rytmie duet, to ciągła próba sformułowania społecznego statusu kobiecej relacji. Tworzony na żywo ponadindywidualny cielesny posąg miesza w sobie poczucie sprawczości i (nie)zależności, gimnastykę i erotykę.
Praca powstała na zaproszenie Muzeum Narodowego w Warszawie, jako wydarzenie towarzyszące wystawie Bez gorsetu, Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieczne (kuratorka wystawy Ewa Ziembińska, współpraca kuratorska Alicja Gzowska).
Weronika Pelczyńska, Magda Fejdasz
Muzeum Narodowe w Warszawie
Marta Szymańska, Karolina Wróblewska-Leśniak
Natan Kryszk
Aleksander Żurowski
Monika Nyckowska
Alicja Czyczel, Aleks Borys
Centrum w Ruchu
Wydarzenie odbywa się w ramach Programu choreograficznego otwarcia. Na ponad dwudziestu pokazach publiczność będzie miała możliwość przyjrzeć się różnorodnym strategiom artystycznym i wielości propozycji formalnych. W przestrzeniach nowej siedziby MSN-u zostaną zaprezentowane prace w procesie, spektakle taneczne i instalacje choreograficzne, a wśród nich – obok intymnych działań solowych – także spektakularne realizacje grupowe.