Kabaretowe krucjaty
reż. Wael Shawky

• Kabaretowe krucjaty

Wyjątkowa okazja żeby zobaczyć dwie części monumentalnego projektu filmowego egipskiego artysty Waela Shawky na dużym ekranie.

Filmy Kabaretowe krucjaty: zapis scen horroru oraz Kabaretowe krucjaty: droga do Kairu składają się na dzieło poświęcone wyprawom krzyżowym, reinterpretowanym w oparciu o relacje kronikarzy arabskich i arabskie dokumenty historyczne. Źródłem scenariusza jest książka Amina Maaloufa „Wyprawy krzyżowe w oczach Arabów”. Łącznie dwie części obejmują wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni 52 lat. Pierwsza część to lata wielkiej plagi Bizancjum i pierwszej krucjaty (1096-1099), druga zaś to okres od zakończenia pierwszej wyprawy krzyżowej w 1099 roku do rozpoczęcia drugiej, w 1147.

Filmy utrzymane są w konwencji kukiełkowego przedstawienia z elementami musicalu, programu popularnonaukowego, bożonarodzeniowych jasełek, a nawet horroru. Powstały dzięki współpracy artysty z grupą ponad 200 osób – muzyków, specjalistów od efektów pirotechnicznych i wykonawców lalek. W produkcji pierwszej części wykorzystane zostały ponad 200-letnie figurki z kolekcji Lupi w Turynie. Wszystkie grające w drugiej odsłonie projektu marionetki (ponad 130 figurek – chrześcijan, muzułmanów, królów, kalifów, papieży, męczenników i świętych), powstały podczas warsztatów w Prowansji według XVIII-wiecznej techniki santons – ceramicznych lalek używanych w jasełkach. Druga część filmu została nagrana w katedrze w Aubagne, a premierą miała podczas wystawy documenta 13 w Kassel.

Wael Shawky (ur. 1971 w Aleksandrii, Egipt) jest autorem filmów i instalacji wideo, a także założycielem i dyrektorem artystycznym instytucji artystycznej Mass Alexandria.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

16:00 Oprowadzanie Oprowadza Joanna Rajkowska Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Max Cegielski rozmawia z Marcinem OgdowskimPolscy żołnierze w Afganistanie: bohaterowie czy najemnicy? Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Aleksanderreż. Anka i Wilhelm Sasnal Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadza Leszek Knaflewski Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Roman Kurkiewicz rozmawia z Martą DzidoNiewidzialne kobiety Solidarności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Zdławione doznaniereż. Deimantas Narkevicius Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia