Max Cegielski rozmawia z Marcinem Ogdowskim
Polscy żołnierze w Afganistanie: bohaterowie czy najemnicy?

• Max Cegielski rozmawia z Marcinem Ogdowskim

Punktem wyjścia do rozmowy jest prezentowana na wystawie „W sercu kraju” praca izraelskiego artysty Omera Fasta, zatytułowana „Continuity (Ciągłość)”.

Praca ta opowiada historię „powrotu” młodego żołnierza ze służby wojskowej w Afganistanie. Pokazując trzy warianty tej samej sytuacji, każdorazowo z innym aktorem w roli powracającego z wojny syna, film ten na wielu poziomach uświadamia niemożność poradzenia sobie przez współczesne społeczeństwa Zachodu z doświadczeniem wojny, która niebezpiecznie wdziera się w rzeczywistość Starego Kontynentu.

Podczas spotkania Max Cegielski zapyta o bilans dziesięcioletniej obecności wojsk polskich w Afganistanie, a także o kulturową i psychologiczną niemoc powrotu. Jego rozmówcą będzie Marcin Ogdowski, wieloletni korespondent z wojenny Afganistanu, autor blogu Afganistan.pl.

Max Cegielski

Dziennikarz, pisarz. Autor „Masali” o podróży po Indiach a także mini-powieści „Apokalipso” oraz „Pijani Bogiem”. Na początku 2009 ukazała się jego książka „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu” za którą otrzymał nagrodę imienia Beaty Pawlak. W 2011 roku wydał „Mozaika. Śladami Rechowiczów”. Współpracuje z TVP Kultura, Ale Kino+, Radiem Roxy, kwartalnikiem Kontynenty i Przekrojem. Współrealizator ( wraz z Anną Zakrzewską ) reportaży i filmów telewizyjnych o sztuce współczesnej.

Marcin Ogdowski

Dziennikarz i korespondent wojenny (Irak, Afganistan); nazywany „pierwszym polskim blogerem wojennym”. Autor wielokrotnie nagradzanego blogu zAfganistanu.pl, wydawca strony głównej portalu INTERIA.PL. Jak sam deklaruje, w wojnie pociąga go jej codzienność i to o niej stara się pisać. Autor reportażu „zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji” oraz powieści „Ostatni świadek”.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Film Aleksanderreż. Anka i Wilhelm Sasnal Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadza Leszek Knaflewski Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Roman Kurkiewicz rozmawia z Martą DzidoNiewidzialne kobiety Solidarności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Zdławione doznaniereż. Deimantas Narkevicius Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Sylwia Chutnik rozmawia z Bianką Rolando Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Sarah Lucas: Dwa melony i cuchnąca rybareż. Vanessa Engle Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia