Aleksander
reż. Anka i Wilhelm Sasnal

• Aleksander

Film „Aleksander” to zapis podróży Anki i Wilhelma Sasnal z domu do najbliższej wsi. To zarówno portret mieszkańców polskiej prowincji, jak i intymny dziennik artystów. 30 minut – tyle trwa podróż z ich domu do wsi. Odłegłość: 40 km.

Anka i Wilhelm Sasnal: „Na początku była to daleka wyprawa do miejsca, gdzie panuje chaos, chociaż dzień jest spokojny i jakoś się toczy, gdzie ludzie nie pracują, ale ciągle coś robią, choć zmian jakoś nie widać. Przez dwa lata pokonywawaliśmy tę drogę. Filmowaliśmy nasz dziennik podróży. Nieregularnie, ale z zamiarem opisania życia ludzi, których tam poznaliśmy. Opisania, czyli uporządkowania tej rzeczywistości. Mieliśmy plan, wyznaczone role dla siebie i dla nich oraz kamerę, za którą łatwo się schować.

Pewnego dnia okazało się, że nie oddziela nas już kamera, że nasi bohaterowie przestali ją dostrzegać. I znaleźliśmy się tak blisko, że musieliśmy ulec tej rzeczywistości. Ten film jest także o nas.”

Anna i Wilhelm Sasnal to twórcze małżeństwo. Anna Sasnal jest redaktorką i scenarzystką, Wilhelm Sasnal to znany w kraju i zagranicą malarz, rysownik, a także filmowiec.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

16:00 Oprowadzanie Oprowadza Leszek Knaflewski Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Roman Kurkiewicz rozmawia z Martą DzidoNiewidzialne kobiety Solidarności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Zdławione doznaniereż. Deimantas Narkevicius Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Sylwia Chutnik rozmawia z Bianką Rolando Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Sarah Lucas: Dwa melony i cuchnąca rybareż. Vanessa Engle Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Max Cegielski rozmawia z Błażejem BrzostkiemPomiędzy „barejszczyzną” a martyrologią Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia