Sarah Lucas: Dwa melony i cuchnąca ryba
reż. Vanessa Engle

• Sarah Lucas: Dwa melony i cuchnąca ryba

Niesamowity portret Sarah Lucas, brytyjskiej artystki konceptualnej z ruchu Young British Artists, autorki fotografii, instalacji, ready mades, asamblaży i kolaży, która w latach dziewięćdziesiątcych zawojowała londyński światek artystyczny.

Tytuł film odwołuje się do bezpardonowych gier słownych i manipulowania skojarzeniami dotyczącymi seksualności, które Lucas stosuje w swoich przewrotnych instalacjach.

Dziennikarka telewizji BBC, Vanessa Engle przez okres czterech miesięcy obserwuje przygotowania Lucas do ważnej monograficznej wystawy, rejestrując na ręcznej kamerze vhs jej każdy ruch: proces twórczy w atelier, wypady do pubów i na wernisaże. W filmie pojawiają się przyjaciele artystki i ważne postaci ze świata sztuki.

Poprzez serię wywiadów z galerzystami Jayem Joplinem i Barbarą Gladstone oraz artystami Tracey Emin, Damienem Hirstem, Angusem Fairhurstem i Gary‘m Hume dokument ukazuje przekorną osobowość artystki, jej bezpośredni, często bezpruderyjny humor oraz specyfikę kulturową Londynu u szczytu fenomenu ruchu YBA.

Inne wydarzenia z tego cyklu: