Roman Kurkiewicz rozmawia z Martą Dzido
Niewidzialne kobiety Solidarności

  • Roman Kurkiewicz rozmawia z Martą Dzido

Punktem wyjścia do rozmowy będzie praca Sanji Ivekovič „Niewidzialne kobiety Solidarności”, ukazująca nieznane, wymazane, zanikające portrety kobiet zaangażowanych w działania podziemnej Solidarności.

Chcąc postawić „pomnik niewidzialnych kobiet”, artystka w swojej pracy wskazuje na nieobecność w polskiej narracji historycznej kobiet walczących o demokrację i wolność, które po przełomie 1989 zniknęły z przestrzeni politycznej zdominowanej niemal bezwyjątkowo przez męskich solidarnościowców.

Rozmówczynią Romana Kurkiewicza będzie Marta Dzido - pisarka, reżyserka pracująca nad filmem dokumentalnym „Solidarność według kobiet”, w którym przywraca do życia „wymazane” bohaterki społecznego oporu. Będzie to też okazja do zadania pytań o miejsce kobiet na scenie politycznej, ustawodawczej, zawodowej w III RP; o polską drogę do wyrażania i respektowania praw kobiet. Jak to możliwe, że zostały zmarginalizowane? I jak można to zmienić?



 

Marta Dzido

Prozaiczka, reżyserka i autorka filmów. Debiutowała mini-powieścią o aborcji pt. "Ślad po mamie", zamieszczoną w antologii "Proza życia" (2003). W 2005 roku wydała powieść "Małż", na której podstawie powstał spektakl teatralny pod tytułem "M" (2009). Publikowała m.in. w "Ha!arcie", "e-Obiegu", "Przekroju" i "Lampie". Jest autorką filmów krótkometrażowych, m.in. impresji o swojej córce Weronice "Jeden dzień z życia małej dziewczynki" (2002) oraz filmu o prawach dziecka "To my" (2004), jak również autorką zdjęć do filmu dokumentalnego o aborcji "Podziemne państwo kobiet". Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2007 roku została stypendystką Homines Urbani oraz Ministra Kultury w dziedzinie literatury.

Roman Kurkiewicz

Dziennikarz i redaktor prasowy, radiowy, telewizyjny, dwukrotnie redaktor naczelny tygodnika „Przekrój”, autor programów radiowych o książkach i dwóch książek felietonowych (m.in. „Lewomyślnie”). Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej (do 1995), TVP, Radiu TOK FM, Radiu RDC. Wykładowca dziennikarstwa w Collegium Civitas, UW. Aktywista polityczny i wolnościowy. W latach 1979-89 redaktor, dziennikarz i aktywista opozycji demokratycznej.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
19:00 Film Zdławione doznaniereż. Deimantas Narkevicius Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Sylwia Chutnik rozmawia z Bianką Rolando Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Sarah Lucas: Dwa melony i cuchnąca rybareż. Vanessa Engle Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Max Cegielski rozmawia z Błażejem BrzostkiemPomiędzy „barejszczyzną” a martyrologią Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Sylwia Chutnik rozmawia z Karoliną SulejŚcinki kultury Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
21:00 Koncert La Stampa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film List do pilota, który odmówiłreż. Akram Zaatari Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa