SKRZECZENIA RZECZYWISTOŚCI. KINO (PRAWIE)TRANSFORMACYJNE

Co się działo w poczekalni, tuż przed przełomem roku 1989? Tajała cenzura, z półek schodziły półkowniki, polskie filmy gatunkowe cieszyły i przestraszaly, a kto żyw, zdobywał sobie video. Jednocześnie powstawały filmy, o których dzisiaj mało kto pamięta. Dziwne, czasem poetyckie, czasem interwencyjne, czasem bałaganiarskie, czasem w ogóle nieudane, ale i tak warte zobaczenia filmy z czasów, gdy było jasne, że pewien długi etap się kończy, ale nie wiadomo jeszcze, czego się spodziewać po nowym. One są pełne dezorientacji i niewiedzy, wśród której coś skrzeczy. To wykluwająca się nowa rzeczywistość.
 
Ta krótka epoka kinowa przypomina rozrzucone kartki ze szkicownika. Co się na nich rysuje? Nadzieja czy zmęczenie? Solidarność czy obojętność? 

Kuratorką cyklu jest Olga Drenda, pisarka, autorka książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji oraz Non stop kino. Po seansach odbędą się dyskusje prowadzone przez autorkę cyklu.

[Olga Drenda]

Program pokazów:

23.07, godz. 19:30
Tramwajada, reż. Bolesław Pawica, 1988 

30.07, godz. 19:30
Prywatne śledztwo, reż. Wojciech Wójcik, 1986

13.08, godz. 19:30
Zad wielkiego wieloryba, reż. Mariusz Treliński, 1987 

20.08, godz. 19:30
Seszele, reż. Bogusław Linda, 1990
Home|Kino|Wydarzenia|
SKRZECZENIA RZECZYWISTOŚCI. KINO (PRAWIE)TRANSFORMACYJNE