Seniorki i seniorzy z mocnym uderzeniem
Rusza kolejny sezon działalności Klubu

• Seniorki i seniorzy z mocnym uderzeniem

Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych działający przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaczyna kolejny sezon działalności i otwiera się na nową tematykę.

Klub działa przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej od września 2020 roku, powstał dzięki XIII edycji konkursu grantowego „Seniorzy w akcji” zorganizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. W programie Klubu są wykłady o sztuce współczesnej, powiązane z nimi warsztaty plastyczne pobudzające kreatywność, spotkania z artystkami i artystami, zwiedzanie wystaw w warszawskich galeriach sztuki i muzeach, spacery po Warszawie.

W tym roku Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych bierze na warsztat temat kultowego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, działającego w latach 1957-2004. Odrestaurowane Studio już za dwa lata otworzy się na nowo w gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. Część klubowiczek i klubowiczów brało udział w tworzeniu i działalności studia, co podsunęło pomysł powołania Koła Sympatyków SEPR.

Imprezę uświetni występ członków zespołu VIVA el CAJON!, którego muzyka inspirowana jest brzmieniem etnicznym. Cajon (z hiszpańskiego – pudełko), to instrument wywodzący się z Peru, o brzmieniu przypominającym werbel, kształtem zaś zbliżonym do prostopadłościanu. Muzyk siedzi na jego górnej części i z kombinacji kilku podstawowych uderzeń jest w stanie stworzyć dziesiątki pulsacji rytmicznych. Charakterystyczne werblowe brzmienie instrument zawdzięcza strunom lub sprężynom, które znajdują się pod przednią płytą, w którą uderza muzyk. Zespół VIVA el CAJON! oprócz cajonów wykorzystuje kojarzone z Ameryką Południową kongi i z Afryką djembe, przywieziony z Indonezji celempung oraz inne instrumenty perkusyjne takie jak udu, cow-bell, agogo, kabaza, shekere, klawesy, grzechotki itp. Zespół inspiruje się też afrykańskim juju, sabar, fangą lub kassą, kubańską rumbą abiertą czy brazylijską sambą, rytmami arabskimi i funkiem. Wykonuje również utwory własne.

Podczas imprezy będzie można zapisać się i do Klubu, i do Koła.

Spotkanie odbędzie się w ramach wspólnego projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Przystani Nowa Fala pod hasłem „Muzeum na Fali”.