Kreatywność dzieci w działaniu: cele, metody, narzędzia
Warsztaty dla dorosłych

  • Kreatywność dzieci w działaniu: cele, metody, narzędzia
    Działania na wystawie „Ćwiczenia z kreatywności", fot. Bartosz Stawiarski

Wystawa „Ćwiczenia z kreatywności” prezentuje praktyki artystów, którzy poświęcali (i poświęcają) się misji dydaktycznej. Autorskie kursy i ćwiczenia miały wyzwalać kreatywność i budować więzi międzyludzkie.

Zainspirowany działalnością artystów zespół edukatorek Muzeum poszukuje alternatywnej edukacji, której wartością nie jest efekt, ale proces wspólnego uczenia się i doświadczania. Zastanawiamy się nad tym kiedy, jak i czego uczymy się w Muzeum oraz w jaki sposób wpływa to na nasze życie.

Chcemy w szerszym gronie osób zaangażowanych w temat edukacji dzieci, zastanowić się czym jest kreatywność, jaką rolę pełni w procesie uczenia się i zdobywania kompetencji. Chcemy stworzyć swobodne pole do wymiany myśli, porozmawiać o dobrych praktykach oraz porażkach. Skoncentrujemy się na możliwościach pracy z dziećmi i skonfrontujemy nasze rozwiązania z perspektywą uczestników spotkania.

Na spotkanie zapraszamy nauczycieli, edukatorów, animatorów oraz wszystkie osoby zainteresowane tematem nieformalnej edukacji. Spotkanie ma charakter pokazowo-warsztatowy. W części teoretycznej zaprezentujemy wypracowane przez nas koncepcje edukacyjne oraz poddamy je dyskusji. W części praktycznej wypróbujemy konkretne ćwiczenia.

Katarzyna Witt – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i edukatorka. Od czterech lat współpracuje z działem edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na co dzień zajmuje się opracowywaniem i realizacją oferty edukacyjnej Muzeum skierowaną do różnych grup wiekowych, w tym animacją wystaw oraz działalnością projektową z instytucjami zewnętrznymi. Od 2013 roku prowadzi autorski projekt edukacyjny dla młodzieży „Wejdź w Muzeum”, za który otrzymała Warszawską Nagrodę Edukacji Kulturalnej 2015.

Marta Bielska – absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, mająca w planach na najbliższy czas studiowanie na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie albo/i wybranie się na Nordic Visual Studies and Art Education na uniwersytecie Aalto w Helsinkach. Nieustannie dorywczo związana z działem edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Świeżo po roku przygody pracy jako art teacher w jednej z warszawskich szkół Montessori.

Zobacz także:

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimPo wystawie „Ćwiczenia z kreatywności” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Pańska 3, Warszawa
12:30 Warsztaty Po co dzieciom artyści?Dziecięcy instytut permanentnej kreacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sala na Pańskiej
Pańska 3, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Niedzielne oprowadzaniepo wystawie „Ćwiczenia z kreatywności” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Pańska 3, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimPo wystawie „Ćwiczenia z kreatywności” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Pańska 3, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Niedzielne oprowadzaniepo wystawie „Ćwiczenia z kreatywności” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Pańska 3, Warszawa