Gościnne występy na Pańskiej
Spotkanie z Marcinem Wichą

  • [w połowie czarny, w połowie biały prostokąt na którym widnieje czerwony wykrzyknik, tytuł ksiązki i autor]

    Okładka ksiązki Marcina Wichy „Gościnne występy”

Wydawnictwo Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na rozmowę z Marcinem Wichą o jego książce „Gościnne występy”, która odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia, o godz. 18:00, w siedzibie Muzeum na ul. Pańskiej 3. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś z Programu 3 Polskiego Radia.


To jest książka o codziennym projektowaniu i zwykłej architekturze. Trochę też o życiu. Autor zabiera nas na spacer po warszawskim Grochowie. Zagląda do swojej dawnej szkoły podstawowej. Włóczy się po bliższej i dalszej okolicy. Obserwuje pracę grupy projektowej Centrala. Dociera też do Dessau (gdzie przeżywa pewne rozczarowanie). Zaprasza do swojej pracowni. Opowiada o niepowodzeniach, porażkach, komicznych sytuacjach. Ale także o spotkaniach i o ludziach, dzięki którym ten fach bywa taki fajny.

Przeczytamy o tym, co łączy design z literaturą. Poznamy opowieści o zgubnych skutkach nadużywania wykrzykników, ambiwalentnym uroku piktogramów i burzliwych związkach typografii z rewolucją. Przyglądając się estetyce transparentów, dowiemy się, dlaczego bunty społeczne tak bardzo potrzebują odpowiedniego designu. Gościnne występy zbierają niektóre wykłady Marcina Wichy dla studentek i studentów uczelni artystycznych oraz teksty o projektowaniu publikowane w prasie.
 

Marcin Wicha urodził się w 1972 roku w Warszawie. Jest grafikiem. Projektował (i projektuje) okładki, plakaty i znaki graficzne. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Jest felietonistą „Polityki”. Wydał kilka książek dla dzieci. Jest autorem Kierunku zwiedzania i zbioru felietonów Nic drobniej nie będzie. Laureat Paszportu „Polityki” za rok 2017 w kategorii: literatura oraz nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: esej za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Za tę samą książkę w 2018 uzyskał Nagrodę Literacką „Nike” i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. W 2022 był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę Kierunek zwiedzania, za tę samą książkę otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Siemka.

Michał Nogaś – dziennikarz, związany z Programem 3 Polskiego Radia, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą” i Radiem Nowy Świat. Publikuje na łamach „Wyborczej”, „Książek. Magazynu do Czytania”, „Wysokich Obcasów” i „Wysokich Obcasów Extra”. Autor książki Z niejednej półki, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata, od lutego 2024 wicedyrektor Programu 3 Polskiego Radia.