"Działamy z kolekcją!" - tematy lekcji dla gimnazjum i liceum

Wystawa "Działamy z kolekcją!" jest pierwszą w historii Muzeum próbą stworzenia przestrzeni edukacyjnej dla dzieci opartej na kolekcji sztuki współczesnej. Wystawa jest zaproszeniem do zapoznania się z dziełami sztuki stworzonymi przez współczesnych artystów – filmami, rzeźbami i instalacjami zaprezentowanymi w przestrzeni interakcji, gdzie przyswajanie wiedzy o sztuce łączy się z zabawą.

Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna

Idea, działanie, obiekt – różne oblicza sztuki współczesnej

Różnorodność sztuki współczesnej często przyprawia odbiorców o zawrót głowy! Żyjemy w czasach, w których dzieła sztuki powstają właściwie ze wszystkiego, a ilość pomysłów na działania twórcze nie ma granic. Lekcja pomyślana została jako przewodnik po odmiennych typach wypowiedzi artystycznych. Podczas zajęć uczniowie będą mieli szansę poznać wiele nowych pojęć i uwrażliwić się na przekaz sztuki współczesnej.

Wokół Formy Otwartej, czyli o myśleniu wbrew schematom

Architekt-wizjoner, idealista i wspaniały dydaktyk. Podczas lekcji uczniowie zapoznają się z działalnością Hansena, twórcy idei Fromy Otwartej oraz pracami, które do niej nawiązują. Nie zabraknie również praktycznych ćwiczeń, mających na celu zrozumienie Hansenowskich propozycji, będących alternatywną formą komunikacji.

Komunikacja wizualna w życiu i sztuce

Na czym polega komunikacja wizualna? Jakimi rządzi się prawami? Czy można odnaleźć w niej jakieś uniwersalne mechanizmy, które z znamy z  komunikacji językowej? Przyglądając się sztuce będziemy zastanawiać się nad rolą przekazów wizualnych w codziennym życiu.

W poszukiwaniu alternatywy – artyści eksperymentatorzy

Czym byłaby sztuka bez odrobiny ryzyka? Wiek XX przyniósł rewolucję naukowo-techniczną, która ma swój wydźwięk również w podejściu artystów do twórczości – nieodłącznym jej elementem stał się eksperyment. Podczas lekcji poznamy prace twórców, dla których szczególną wartość miały poszukiwania nowatorskich rozwiązań.

Bez uprzedzeń: analiza dzieła sztuki

Zapraszamy młodzież na konfrontację z dziełami sztuki. Lekcja ma na celu rozwijanie umiejętności analizy sztuki współczesnej. Kontakt z obiektami będzie nastawiony na dostrzeganie zabiegów formalnych, ukrytych znaczeń, konstruowanie wniosków i interpretowanie tekstów kultury.