Sceny z życia codziennego
– amatorskie filmy Wojciecha Zamecznika

• Sceny z życia codziennego

Adam Palenta, kadr z filmu "Dom na głowie"

Filmoteka Muzeum prezentuje filmy z gatunku „home movies” Wojciecha Zamecznika i powstały na bazie archiwum „Dom na głowie” Adama Palenty.

Twórczość Zamecznika została „ponownie odkryta” za sprawą udostępnienia szerokiej publiczności archiwum artysty. Wśród nieznanych dotychczas prac ważne miejsce zajmują amatorskie materiały filmowe.

Dzięki udostępnieniu prywatnego archiwum okazało się, że artysta, znany dotąd przede wszystkim jako grafik, aspirował również do bycia fotografem i filmowcem. Sięgnięcie po kamerę w celu nagrywania otoczenia już w latach 50., stawia go w jednym szeregu z pionierami gatunku filmu rodzinnego (home movies), a z pewnością należy do jednych z pierwszych przejawów tej praktyki na polskim gruncie.

Wojciech Zamecznik konsekwentnie dokumentował życie rodzinne i towarzyskie, pracę twórczą, wakacyjne wypady i zagraniczne podróże przez prawie dwie dekady – filmy obejmują okres od 1949 do 1967 roku. Powstały w ten sposób materiał składa się na luźny – lecz spójny z perspektywy uczestników zdarzeń – zbiór momentów z kolejnych lat. W prezentowanym filmie „Dom na głowie” Adam Palenta dokonał selekcji trzygodzinnego materiału do osiemnastominutowego skrótu, który zbiera najważniejsze sekwencje i próbuje wydobyć wspomnianą wewnętrzną cykliczność wpisaną w systematyczne rejestrowanie ulotnej codzienności.

Dla współczesnych widzów amatorskie filmy Zamecznika to również szansa na inny ogląd, znanych głównie z państwowych kronik lat 50 i 60, przyjrzenie się „małej stabilizacji” na konkretnym przykładzie życia kogoś, kto organizował swoją codzienność w ramach tej epoki.