Filmoteka Muzeum

Prywatne nagrania dokumentujące życie codziennego to część twórczości Wojciecha Zamecznika, którą można określić mianem „ponownie odkrytej” za sprawą niedawno udostępnionego – nawarstwiającego się przez kolejne dekady twórczości, a przez to zdradzającego warsztatowe szczegóły – archiwum artysty, którym opiekował jego syn Juliusz Zamecznik.

Dzięki udostępnionemu archiwum okazało się, że Zamecznik, który znany jest przede wszystkim jako grafik, a też aspirował do bycia fotografem, równie ochoczo próbował swoich sił również na gruncie filmowym. Sięgnięcie po kamerę w celu nagrywania swojego otoczenia już w latach 50., stawia go w jednym szeregu z pionierami gatunku filmu rodzinnego (home movies), a z pewnością należy do jednych z pierwszych przejawów tej praktyki na polskim gruncie. W amatorskich filmach, tworzonych na użytek rodzinny, można odnaleźć potwierdzenie zainteresowania Zamecznika najnowszym trendami teoretycznymi – pojmowaniem roli fotografa jako intuicyjnego wyczucia chwili głoszonym przez Henri Cartiera-Bressona.

Powyższy film to montaż materiałów rejestrujących codzienność Zamecznika, które zostały nakręcone na taśmie 16 mm w latach 1949-63. Można go podzielić na kilka osobnych bloków związanych z konkretnymi wydarzeniami: sceny z życia rodzinnego w domu przy ul. Narbutta na warszawskim Mokotowie, odwiedziny przyjaciół Ireny i Maurycego Stryjeńskich, spacery po mieście, dokumentacje wystaw – m.in. XII Ogólnopolskiej Wystawy Fotografiki w Zachęcie (1962), krajowe wyjazdy wakacyjne nad morze, a także podróże zagraniczne: do Włoch, Francji, Bułgarii.

(MP)

Rok powstania: 1966