Polecamy naszą nową książkę
"Hope is of a different color"

• [na zdjęciu książka stojąca na czarnym stoliku, w tle liście kwiatu]

fot. Iga Winczakiewicz

Z radościa informujemy, że ukazała się właśnie kolejna publikacja Muzem Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pt. „Hope is of a different color”. Redaktorkami książki są Magda Lipska, kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Monika Talarczyk, profesorka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zachęcamy do lektury!

Inspiracją do powstania "Hope is of a different color" był realizowany w 2019 roku cykl filmowy "Nadzieja jest w innym kolorze", którego kuratorkami były redaktorki wydanego właśnie tomu. Spotkania, rozmowy i projekcje odbywające się w ramach cyklu pozwoliły na podjęcie tematów m.in. historii wymiany studenckiej między – używając ówczesnej nomenklatury – krajami rozwijającymi się i Polską Republiką Ludową w czasach zimnej wojny czy znaczenia takich wymian dla ówczesnej Polski i jej społeczeństwa. Dzięki temu możliwe stało się z kolei przywrócenie zapomnianej historii studentek i studentów z krajów globalnego Południa, którzy studiowali i tworzyli w Łodzi.

Autorzy i autorki pomieszczonych w tomie tekstów rzucają światło na doświadczenia i kariery pokolenia młodych filmowców w Łodzi, z których liczni osiągnęli później sukces artystyczny w swoich krajach rodzinnych. Książka ukazuje nowe pole badawcze i rosnące zainteresowanie kwestią stosunków rasowych w Europie Wschodniej i Centralnej. Eseje, które się na nią składają pisane są z rozmaitych perspektyw: socjologicznej, politologicznej oraz z punktu widzenia historii sztuki i filmu.

Tom zawiera również niepublikowane wcześniej fotografie i ujęcia z filmów, pochodzące z archiwów prywatnych oraz materiał wizualny i tekstowy z kolekcji łódzkiej Szkoły Filmowej.

Szczegółowe informacje o publikacji znajdują się tutaj.
Książkę można nabyć w M sklepie - zapraszamy i polecamy!