Paradoksalny realizm. Wokół twórczości Ediego Hili
15 marca – 25 kwietnia 2018

• Paradoksalny realizm. Wokół twórczości Ediego Hili

Edi Hila, fot. Bartosz Stawiarski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na cykl spotkań towarzyszący wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”.

Cykl rozpocznie się w czwartek 15 marca (Muzeum nad Wisłą, godzina 18:30), spotkaniem z Rigelsem Halilim, tłumaczem literatury albańskiej na język polski, które poprowadzi wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Marcel Andino Velez. Rozmowa będzie oscylować wokół tematów malowanych przez Hilę, m.in. najnowszej historii Albanii i Europy, realiów komunizmu i okresu transformacji ustrojowej na Bałkanach, społecznych i ekonomicznych konsekwencjach tych przemian, aż po współczesne realia albańskie.
Spotkanie w języku polskim.

sobotę, 17 marca (Muzeum nad Wisłą, godzina 18:30) gościem będzie Adrian Paci, wybitny artysta albański. Rozmowę z Adrianem Paci poprowadzi Erzen Shkololli, dyrektor Galerii Narodowej w Tiranie oraz współkurator wystawy „Edi Hila. Malarz transformacji”.

Adrian Paci

(ur. w 1969 roku w Szkodrze), studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Tiranie. W 1997 roku przeprowadził się do Mediolanu, gdzie pracuje do dziś. Jego prace prezentowane były podczas weneckich biennale architektury i sztuki oraz licznych wystaw międzynarodowych m.in.: MAC (Musée d'Art Contemporain) w Montrealu; PAC (Padiglione d'Arte Contemporanea) w Mediolanie; Jeu de Paume w Paryżu, MoMA PS1 w Nowym Jorku czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Houston. Paci brał też udział w 15. Quadriennale di Roma, gdzie został wyróżniony nagrodą główną (2008). Dzieła tego artysty znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych, m.in. w Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Musée d'Art Contemporain w Montrealu, Centrum Pompidou w Paryżu. Adrian Paci uczy malarstwa w NABA (Nuova Accademia di Belle Arti) w Mediolanie.
Spotkanie w języku angielskim.

Kolejne spotkanie w cyklu „Paradoksalny realizm. Wokół twórczości Ediego Hili” odbędzie się w czwartek, 22 marca (Muzeum nad Wisłą, godzina 18:30), jego gościem będzie mieszkająca w Tiranie polska pisarka, Małgorzata Rejmer.

Małgorzta Rejmer

(ur. w 1985 roku w Warszawie). W 2009 Rejmer wydała swoją pierwszą powieść „Toksymia” (wyd. Lampa i Iskra Boża), za którą otrzymała nominację do Nagrody Literackiej miasta Gdyni. W 2013 roku opublikowała książkę „Bukareszt. Kurz i krew” (wyd. Wydawnictwo Czarne), za którą otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu oraz Nagrodę Literacką „Gryfia" i nominację do Nagrody Literackiej Nike. Rozmowę poprowadzi wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Marcel Andino Velez.
Spotkanie w języku polskim.

czwartek, 12 kwietnia (Muzeum nad Wisłą, godzina 18:30) Muzeum zaprasza na spotkanie z Anrim Salą – artystą, uczniem Ediego Hili – które poprowadzi współkuratorka wystawy „Edi Hila. Malarz transformacji”, Kathrin Rhomberg.

Anri Sala

(ur. w 1974 roku w Tiranie), jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów albańskich. Absolwent wydziału malarstwa i rzeźby Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Tiranie, gdzie poznał Ediego Hilę. Sala jest laureatem m.in. europejskiej Nagrody im. Vincenta van Gogha (2014). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, 12. Biennale w Hawanie (2015), Sharjah Biennale (2013), Biennale Gwangju (2012), DOCUMENTA (13) czy Biennale w São Paulo (2010). W 2013 roku Anri Sala reprezentował Francję na 55. Biennale w Wenecji. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie.
Spotkanie w języku angielskim.

Cykl spotkań o Albanii i jej sztuce zakończy rozmowa z Edim Muką (czwartek, 26 kwietnia, godzina 18.30, Muzeum nad Wisłą), wieloletnim kuratorem i animatorem życia artystycznego Tirany, którą poprowadzi Joanna Mytkowska – dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Edi Muka

(ur. w 1969 roku w Tiranie) jest współzałożycielem Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w Tiranie. Od marca 2014 jest również kuratorem tymczasowych projektów w Public Art Agency w Szwecji. Wcześniej, w latach 2009-2014 był kuratorem Kunsthalle Roda Sten w Göteborgu, gdzie razem ze Stiną Edblom pełnił funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w Göteborgu. Edi Muka był również dyrektorem i kuratorem w Instytucie Sztuki Współczesnej TICA w Tiranie.
Spotkanie w języku angielskim.

Internetowy przewodnik po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”Тур на русском языке по выставке „Эди Хила. Художник трансформации” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Spotkanie Spotkanie z Rigelsem Halilimpoprowadzi Marcel Andino Velez MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Spotkanie Spotkanie z Adrianem Paciprowadzenie Erzen Shkololli MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą