Spotkanie z Adrianem Paci
prowadzenie Erzen Shkololli

• Spotkanie z Adrianem Paci

Adrian Paci, Centro di Permanenza Temporanea, 2007

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Adrianem Paci, albańskim artystą, które poprowadzi Erzen Shkololli, dyrektor Galerii Narodowej w Tiranie oraz współkurator wystawy „Edi Hila. Malarz transformacji".

Adrian Paci jest uczniem Ediego Hili, artystą z pokolenia, które debiutowało około 2000 roku. Mimo międzynarodowej sławy, Paci nadal mieszka w Albanii i aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym tego kraju. W czasie spotkania opowie o swojej wizji transformacji ustrojowej, a także o współczesnej Albanii.

Adrian Paci (ur. w 1969 w Szkodrze, w Albanii) studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Tiranie. W 1997 roku przeprowadził się do Mediolanu. Obecnie mieszka w Mediolanie i albańskiej Skodrze. Jego prace wystawiane były m.in. w: MAC (Musée d'Art Contemporain) w Montrealu; PAC (Padiglione d'Arte Contemporanea) w Mediolanie; Jeu de Paume w Paryżu; Galeria Narodowa Kosowa w Prisztinie, MoMA PS1 w Nowym Jorku czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Houston. Twórczość Paciego znalazła się również na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury - La Biennale di Venezia; w 48. i 51. edycji Międzynarodowej Wystawy Sztuki - La Biennale di Venezia (odpowiednio w 1999 i 2005); na 15. Biennale w Sydney (2006); podczas 15. Quadriennale di Roma, gdzie artysta został wyróżniony nagrodą główną (2008). Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych, w tym m.in. Metropolitan Museum w Nowym Jorku, MoMA w Nowym Jorku, Musée d'Art Contemporain w Montrealu, Centrum Pompidou w Paryżu, i innych.

Adrian Paci uczy malarstwa w NABA (Nuova Accademia di Belle Arti) w Mediolanie, warsztaty i wykłady prowadził także m.in. w Accademia Carrara di Belle Ari Bergamo, IUAV w Wenecji.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:30 Spotkanie Spotkanie z Małgorzatą Rejmerprowadzenie Marcel Andino Velez MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą