Muzeum Otwarte 2014

• Muzeum Otwarte 2014

Już 18 marca rusza szósta edycja programu edukacyjnego Muzeum Otwarte.

Najbliższe kilka miesięcy wykładów, spotkań i dyskusji toczyć się będzie wokół tematów przewodnich wystawy „W niedalekiej przyszłości. Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, odsłona 2014”, trwającej od 14 lutego do 14 września 2014 roku. Wystawa ta, prezentowana na parterze siedziby tymczasowej Muzeum w dawnym pawilonie Emilia, składa się z prac 48 artystów mocno zakorzenionych w otaczającej ich rzeczywistości, którą chcą rozumieć, komentować, często też zmieniać.

Wspólnym mianownikiem pokazywanych na wystawie prac jest zmiana w kulturze, jaką przyniosły emancypacyjne dyskursy równościowe, rozluźniające tradycyjne granice i hierarchie, a zwłaszcza pojęcia płci, rodziny, religii, narodu, rasy czy przestrzeni publicznej. Lokalnym kontekstem tego wyboru jest powracający jak bumerang w polskiej debacie publicznej spór o gender, a także na nowo odkrywany społeczny wymiar przestrzeni publicznej polskich miast.

Pierwszemu tematowi Muzeum Otwarte poświęca ruszający właśnie 18 marca cykl „Marginesem w centrum”, zaś cykl „Architektura jako wspólna sprawa” rozpocznie się 8 maja. Dodatkowo, przez cały sezon wiosenny Muzeum Otwarte zapraszać będzie do poznawania i dyskutowania poszczególnych prac z wystawy „W niedalekiej przyszłości”, w ramach cyklu „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o…”.