HER Docs Film Festival
Pierwsza edycja 6-10 marca 2020

• HER Docs Film Festival

Kadr z filmu Anety Grzeszykowskiej "Bolimorfia" (2008)
  • HER Docs Film Festival

Kadr z filmu Anny Zaradny, "Octopus" (2012)
  • HER Docs Film Festival

Kadr z filmu Shany Moulton, "MindPlace ThoughtStream" (2014). Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na HER Docs Film Festival - pierwszy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych prezentujący twórczość kobiet. Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się w dniach 6-10 marca 2020 roku w warszawskiej Kinotece.

HER Docs Film Festival to przestrzeń wymiany myśli oraz zaangażowanej dyskusji. Poprzez pokazy inspirujących filmów oraz towarzyszące im wydarzenia porusza tematy ważne nie tylko dla osób identyfikujących się jako kobiety, ale przede wszystkim dla społeczeństwa obywatelskiego.

W programie HER Docs Film Festival znajdzie się ponad 60 polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych, animacji i prac wideo, prezentowanych w sekcjach tematycznych (m.in. Sztuka, Ciało, HERstorie, Lepsze jutro?, Seks, Przeboje festiwali, Nowe twarze) oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z twórczyniami filmów, debaty z udziałem ekspertek i ekspertów, program edukacyjny dla młodej publiczności i imprezy performatywno-muzyczne.

W programie tworzonym we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w ramach sekcji tematycznej Sztuka, widzowie i widzki pierwszej edycji HER Docs Film Festival będą mogli zobaczyć najciekawsze prace nagradzanych wielokrotnie w kraju i na świecie polskich i zagranicznych artystek wideo z ostatnich lat, w tym:

Laure Prouvost - artystki multimedialnej, laureatki Nagrody Turnera w 2013 roku, która reprezentowała Francję podczas Biennale w Wenecji w 2019 roku;

Shany Moulton - amerykańskiej artystki z dużą dozą humoru eksplorującej współczesne lęki przez swoje filmowe alter ego - Cynthię; jej praca „MindPlace ThoughtStream” zwyciężyła ostatnią warszawską edycję Friend of a Friend (FOAF) w 2019 roku i została zakupiona do Kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;

Renate Lorenz i Pauline Boudry - autorek instalacji wideo, w których rejestrują rozgrywające się przed kamerą performansy i których prace były wystawiane m.in. w Kunsthalle Zurich, Kunsthalle Wien, Julia Stoschek Collection w Berlinie; podczas ostatniego 58. Biennale w Wenecji Lorenz i Boudry reprezentowały Szwajcarię;

Agnieszki Polskiej - artystki używającej w swych pracach głównie animacji komputerowych, laureatki prestiżowej Nagrody Nationalgalerie 2017 w Niemczech; jej prace były pokazywane m.in. w ramach 57. Biennale w Wenecji;

Anety Grzeszykowskiej - artystki posługującej się głównie fotografią i filmem, kładącej nacisk na performatywny wymiar swoich prac; laureatki Pasz­portu Polityki (2014), której prace znajdują się w prestiżowych zbiorach muzeal­nych, m.in. Centre Pompidou w Paryżu i Salomon R. Gug­gen­heim Museum w Nowym Jorku;

Anny Zaradny - artystki sztuk wizualnych, kompozytorki, improwizatorki, artystki sound artu, autorki instalacji i obiektów; w swych pracach łączy sztuki wizualne i dźwiękowe, tworząc instalacje multimedialne i audioartowe; w 2011 roku była nominowana do prestiżowej nagrody „Spojrzenia - Nagrody Deutsche Banku”.

W sekcji Sztuka zaprezentowane zostaną również nowe prace polskich artystek wizualnych, stworzone w większości z myślą o pierwszej edycji HER Docs Film Festival. Dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie pokazane zostaną po raz pierwszy na dużym ekranie filmy nowego pokolenia artystek, m.in. Brokat Films, Zofii Krawiec, Jany Shostak i Bożny Wydrowskiej. Premierowy pokaz prac odbędzie się 8 marca o godz. 15:00 w Auli ASP w Warszawie (wstęp wolny).

W ramach pokazów specjalnych, organizowanych we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, towarzyszących wystawie „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” poświęconej praktykom artystycznym z ostatnich pięciu dekad, odnoszącym się do nieodwracalnych procesów zachodzących na kuli ziemskiej, spowodowanych działalnością człowieka, pokazane zostaną m.in. filmy „Acid Forest” Rugilė Barzdžiukaitė oraz „Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)” Aistė Žegulytė, a pokazom będą towarzyszyć spotkania i rozmowy z reżyserkami filmów (13 marca oraz 26 marca, godz. 18:00, Muzeum na Pańskiej).

KALENDARIUM

6 marca 2020, godz. 22:00

Gala otwarcia w Kinotece.

7 marca 2020, godz. 19:00

Czułość, czyli impreza performatywno-muzyczna w Muzeum na Pańskiej.

8 marca 2020, godz. 18:00

Pokaz prac wideo polskich i zagranicznych artystek, w tym z Kolekcji i Filmoteki Muzeum, Kinoteka.

9 marca 2020, godz. 18:00

Pokaz prac wideo polskich artystek współorganizowany z Akademią Sztuk Pięnych w Warszawie i spotkanie z Anną Zaradny, Kinoteka.

13 marca 2020, godz. 19:00

Pokaz filmu „Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)" i spotkanie z reżyserką w ramach Departamentu Obecności, Muzeum na Pańskiej.

26 marca 2020, godz. 19:00

Pokaz filmu „Acid Forest” i spotkanie z reżyserką w ramach Departamentu Obecności, Muzeum na Pańskiej.