Departament Obecności
jesień 2018

• Departament Obecności

W ramach jesiennej odsłony programu publicznego Muzeum, Departament Obecności zaprasza na serię debat, performansów, pokazów filmowych i interwencji przestrzennych poświęconych zmianom, jakie zaszły globalnie na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Wychodząc od doświadczeń z różnymi formami wypowiedzi artystycznej, przestrzeń Departamentu stanie się miejscem spotkania i dynamicznego reagowania na otaczającą nas rzeczywistość.

1-30.09 „Duma i Uprzedzenie: Nowe praktyki godnościowe”
Kuratorka: Natalia Sielewicz

Cykl “Duma i Uprzedzenie: Nowe praktyki godnościowe” podejmie aktualne napięcia wokół kodów identyfikacji klasowej, rasowej i seksualnej. Fantazmaty na temat grup marginalizowanych i wykluczonych, ich pozycji symbolicznej w sferze społecznej i kulturowej, z jednej strony stanowią obiekt lęków i salonowych żartów, z drugiej źródło przemocowych zawłaszczeń. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi - artystami Anną Niesterowicz, SAGG Napoli, Mikołajem Sobczakiem i Wojciechem Pusiem oraz krytykami i badaczami Markiem Beylinem, Olgą Byrską, dr Mirą Marcinów, Agatą Pyzik, dr Magdą Szcześniak i Jakubem Wenclem zastanowimy się, jakiej polityki tożsamościowej szukać w czasach podziałów i różnic.

15-20.10 „Co robić wobec realnej subsumpcji?”
Kuratorzy: Mattin, Paweł Nowożycki

Przez 5 dni będziemy prezentować grupowe czytanie performatywne poruszające kwestię realnej subsumcji, poziomu kapitalistycznego zawłaszczenia w dzisiejszych czasach. Obecnie niezwykle trudno wyobrazić sobie możliwość zmiany biegu dziejów przez siłę kolektywu. W tradycji marksistowskiej od dawna dyskutuje się o tym, w jak dużym stopniu kapitalizm podporządkował sobie nasz potencjał do antagonizmu. Przyłączymy się do tych dyskusji przy użyciu eksperymentalnych metod. Notatki sporządzone podczas spotkań grupowych posłużą nam do stworzenia partytury, którą zaprezentujemy zbiorowo w sobotę 20 października. Sami dla siebie będziemy obiektem eksperymentu, aby w ten sposób zasypać przepaść między teorią a praktyką. Uczestnictwo potwierdzili: Anthony Iles, Mikołaj Ratajczak, Marina Vishmidt.

Grupowe czytanie performatywne: od poniedziałku do piątku, po południu i wieczorem. Zbiorowy performans: sobota

26-27.10 „Robotnicy sztuki przeciwko faszyzmowi”. Sesja Konsorcjum Praktyk Postartystycznych

Nie mamy wyjścia. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Czas na odświeżenie pamięci i obudzenie politycznej wyobraźni. Oddolne siły literatury i sztuki muszą wczuć się w rytm współczesności, współtworząc szeroki front walki z faszyzmem. Konsorcjum Praktyk Postartystycznych proponuje zorganizowanie ogólnopolskiej koalicji antyfaszystowskich inicjatyw (post)artystycznych, które pracować będą nad kulminacyjnym wydarzeniem we wrześniu 2019 roku.

11-12.11 „Parlament Ciał”
Kuratorzy: Paul B. Preciado, Viktor Neumann
Współpraca: Marta Dziewańska, Paweł Nowożycki

„Parlament Ciał” to miejsce artystycznego i politycznego aktywizmu, poszukiwania nowych from uspołecznienia oraz kształtowania sojuszy pomiędzy różnorodnymi formami walk społecznych. Jego pierwsza manifestacja odbyła się w Atenach oraz Kassel w ramach programu publicznego documenta 14 (8.04-17.09.2017). Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy z hiszpańskim filozofem i transseksualnym aktywistą Paulem B. Preciado oraz historykiem sztuki Viktorem Neumannem planuje powołanie „Parlamentu Ciał” w kontekście bieżącej sytuacji w Polsce i w kontrze do ideologicznych wojen tutaj toczonych. W ramach pierwszej otwartej sesji „Parlamentu Ciał” zaplanowanej na noc z 11 na 12 listopada zapraszamy m.in. na wykład Paula B. Praciado, dyskusję z zaproszonymi gośćmi oraz prezentację ukonstytuowanych w Warszawie stowarzyszeń.

14.09-14.12 “Czy jesteśmy skuteczni w naszym nieposłuszeństwie? Dźwięk i polityka dzisiaj”
Prowadzący: Mattin i Paweł Nowożycki

Program radiowy “Czy jesteśmy skuteczni w naszym nieposłuszeństwie?” to badanie nowych gramatyk politycznego zaangażowania współczesnych muzyków. Inspirując się ankietą, którą w 1969 roku przeprowadzili redaktorzy magazynu “Source. Music of the Avant-Garde”, zadajemy tworzącym obecnie kompozytorom, wykonawcom oraz artystom dźwiękowym to samo pytanie: “Czy ty lub ktoś inny wykorzystał kiedykolwiek twoją twórczość w celach politycznych lub społecznych?”. Naszym celem jest wyjście poza niszę muzyki awangardowej, kwestionując samo pojęcie “nowej muzyki” oraz białą/męską/zachodnią perspektywę reprodukowaną przez krytyków, kuratorów, festiwale oraz przemysł muzyczny. Uważamy, iż nasze czasy naznaczone przez kryzys finasowy oraz ekologiczny, wzrost post-faszyzmu oraz politykę antyimigracyjną czyni praktyki, takie jak “dźwięk dla dźwięku” czy muzyka jako rozrywka, nieprzystającymi. W jaki sposób muzyka może przyczynić się do zmian na rzecz bardziej egalitarnego i otwartego społeczeństwa?

Oprócz elementu dyskursywnego (nagrane odpowiedzi) program “Czy jesteśmy skuteczni w naszym nieposłuszeństwie?” prezentuje także utwory dźwiękowe wybrane przez zaproszonych twórców. Wsród gości znaleźli się m.in.: Terre Thaemlitz, Cedrik Fermont, Raven Chacon, Bill Dietz, Baly Nguyen i Tara Transitory, Jacqueline George z Egyptian Females Experimental Music Session, Gülce Özen Gürkan oraz Lawrence Abu Hamdan. Daty emisji: 14.09, 19.10, 17.11, 14.12.

grudzień 2018 „Kinomuzeum: Syria”
Kuratorzy: Magda Lipska, Łukasz Ronduda

Artyści z Syrii po doświadczeniu wojny domowej, żyjący głównie na emigracji i w diasporze zwykli twierdzić, że „nie ma czegoś takiego jak kino syryjskie, istnieją tylko syryjscy filmowcy”. Pokażemy nie tylko filmy fabularne, ale również polityczny dokument i zaangażowaną animację. Specjalne pokazy w ramach festiwalu przygotują znawczyni kina syryjskiego Rasha Salti i Hila Peleg, kuratorka Documentary Forum w Berlinie.