Kolekcja

• Lynette Yiadom-Boakye, Obserwatorka wiosny, 2013

Obraz „Obserwatorka Wiosny” nawiązuje do burzliwych wydarzeń wojny secesyjnej (1861–1865), między północą i południem Stanów Zjednoczonych, która wybuchła wiosną 1861 roku. Jedną z głównych przyczyn konfliktu była kwestia niewolnictwa i coraz większy podział społeczeństwa w sprawach politycznych i ekonomicznych. Obywatele południa, w przeważającej większości zwolennicy niewolnictwa, byli zdecydowanie konserwatywni i przywiązani do tradycyjnych wartości, na północy natomiast dominowały nowe idee liberalne i kapitalistyczne, rodził się ruch abolicjonistyczny. Podobnie jak w wielu portretach Boakye, główna postać przedstawiona jest niejednoznacznie. Bohaterką i świadkiem wydarzeń wiosny 1861 roku jest młoda dziewczyna. Postać ma szeroko rozwarte oczy i otwarte usta, odwraca się za siebie, zatapiając wzrok w otaczającej ją ciemności. Wyłącznie tytuł obrazu sugeruje przedmiot jej obserwacji. Mroczna kompozycja kontrastuje z nadzieją przemiany, którą niesie słowo „wiosna”, nawiązując do krwawych wydarzeń, w wyniku których z jednej strony zginęło kilkaset tysięcy żołnierzy, z drugiej zaś doprowadziły one do wolności kilku milionów niewolników.

Rok powstania: 2013
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 55×50 cm

Sposób nabycia: zakup