Performans i cielesność
Wykład prof. André Lepeckiego
Pierwszy wykład z cyklu „Punkty styku” dotyczy jednego z podstawowych pojęć w teorii performansu: pojęcia cielesności.
Poprzez analizę kluczowych momentów w historii sztuki performansu, sztuki ciała i tańca eksperymentalnego na przestrzeni ostatnich sześćdziesięciu lat André Lepecki pokazuje, w jaki sposób performans unieważnia, a następnie na nowo określa ogólnie przyjęte kategorie ciała, podmiotu, grupy, a nawet tego, co ludzkie. Lepecki pokazuje, że tak ujęta cielesność staje się pojęciem granicznym, w równym stopniu związanym z ciałem, jak od niego oderwanym – obszarem o nieokreślonym potencjale, a jednak bardzo powiązanym z materialnymi warunkami życia, pracy i śmierci.
André Lepecki - krytyk tańca i kurator pracujący głównie na polu studiów performatywnych, choreografii i dramaturgii. Wykłada w Departamencie Studiów Performatywnych na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Jego publikacje ukazują się w różnego typu periodykach, jest on też autorem i redaktorem wielu istotnych publikacji z dziedziny sztuk performatywnych. Lepecki jest kuratorem wystaw i festiwali sztuki performans, w tym nagrodzonej podczas festiwalu Performa w 2009 roku rekonstrukcji happeningu Allana Kaprowa „18 Hapenings in 6 Parts”. W 2010 był współkuratorem, wraz z Stephanie Rosenthal, Archiwum Tańca i Sztuk Wizualnych od lat 1960 do współczesności, które było częścią wystawy „Move: Choreographing You” w Hayward Gallery w Londynie.
Lepecki jest autorem następujących publikacji: antologii „Dance”(2013), „Exhausting Dance” (2006), a także redaktorem „Planes of Composition” (z Jenn Joy, 2009), „The Senses in Performance” (z Sally Banes, 2007) i „Of the Presence of the Body” (2004). Jest on również członkiem zespołów redakcyjnych kilku akademickich periodyków z dziedziny sztuk performatywnych w tym: „Performance Research” (UK), „Dance Research Journal” (USA), „Choreographic Practices” (UK), „Revista Dança” (Brazil). Jego publikacje dotyczące tańca i performansu ukazują się między innymi w „The Drama Review” (USA), „Artforum” (USA), „October” (USA), „Nouvelles de Danse” (France).