Art brut w XXI wieku
Wykład Barbary Safarovej (abcd collection w Paryżu)

Wykład jednej z najwybitniejszych badaczek art brut/outsider art. Barbara Safarova opowiada o współczesnym świecie outsider artu, jego najważniejszych kolekcjach oraz związkach twórczości outsiderów ze sztuką współczesną.

Barbara Safarova jest prezesem abcd collection w Paryżu, dyrektorem programu dotyczącego art brut w Collège International de Philosophie, autorką wielu publikacji i producentką filmów dokumentalnych na temat art brut.

Stowarzyszenie abcd collection (art brut connaissance & diffusion) zostało powołane w 1999 roku w Paryżu z inicjatywy Bruno Decharme'a. Jest częścią międzynarodowego projektu tego filmowca i kolekcjonera, który postanowił udostępnić publicznie swoją kolekcję art brut. Stowarzyszenie prowadzi działalność za granicą dzięki oddziałowi w Pradze (rok powstania: 2002), a także organizując liczne wystawy międzynarodowe. W 2004 roku stowarzyszenie abcd otworzyło przestrzeń wystawienniczą - abcd, la galerie w Paryżu. Stowarzyszenie skupia ludzi reprezentujących różne dziedziny: pisarzy, filozofów, psychiatrów, historyków sztuki, artystów, entuzjastów.

W wyniku pracy zespołu ekspertów powstają publikacje, filmy, wystawy.