Nowy budynek MSN-u
Dokumentacja fotograficzna Marty Ejsmont
W centrum miasta, u stóp Pałacu Kultury i Nauki, powstaje nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Docelowa siedziba MSN-u będzie liczyć łącznie 19 788 metrów kwadratowych. Przeszklony i dostępny dla wszystkich parter oraz obszerne podcienie i wysokie drzewa przy budynku stworzą nową przestrzeń w sercu miasta. Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na placu Defilad to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń 2024 roku.
Muzeum zajmuje blisko 20 000 m2 powierzchni. Ma cztery kondygnacje nadziemne i dwie usytuowane w podziemiach. We wnętrzach zaprojektowano ponad 4 500 m2 przestrzeni ekspozycyjnych – 9 razy więcej niż w aktualnej siedzibie, czyli w Muzeum nad Wisłą. W budynku znajdą się także sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, magazyny dzieł sztuki oraz kino z widownią na 150 osób. Audytorium, czytelnia, bistro i księgarnia dopełnią obrazu przyszłego Muzeum.
W nowym budynku będzie działać także studio nagrań – rekonstrukcja historycznego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zaprojektowanego przez Oskara Hansena. SEPR będzie w przyszłości udostępniany twórcom i twórczyniom do realizacji projektów muzycznych. Od 2022 roku w Muzeum działa Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, które przygotowało bogaty program wydarzeń na rok 2024. W planach są warsztaty i spacery dźwiękowe, wykłady, nawet koncerty. Partnerem strategicznym MSN-u jest w tym zakresie Polskie Radio.
Główne galerie zaplanowano na pierwszym i drugim piętrze. Są usytuowane wokół geometrycznej klatki schodowej. Te znajdujące się na najwyższej kondygnacji będą doświetlone rozproszonym światłem słonecznym poprzez świetliki rozmieszczone w dachu. Na obu poziomach wystawowych znajdziemy także tzw. city rooms, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami. Umożliwią one zwiedzającym spojrzenie na centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy.
Za sylwetkę nowej siedziby MSN-u odpowiada nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners. Budowa, realizowana we współpracy z architektami studia APA Wojciechowski, rozpoczęła się w 2019 roku. Generalnym wykonawcą robót jest WarBud S.A. Od samego początku postęp prac można śledzić na instagramowym profilu @muzeumwbudowie. Dziś konstrukcja budynku jest już gotowa, podobnie jak biała fasada, wieża kinowa i przestrzenne ciągi komunikacyjne wraz z monumentalną, centralną klatką schodową.