Bilety (warsztaty + wystawa): 10 zł
Zbiórka grupy w małej recepcji.
Dla osób uczących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Czy muzeum jest miejscem, które ma nas poruszać, czy raczej przestrzenią, po której się poruszamy? Stojąc we „właściwej” odległości od dzieła, dostosowując tempo zwiedzania i pochylając się nad tabliczkami informacyjnymi, nieświadomie poddajemy się niewidzialnym regułom muzealnej choreografii. A gdyby potraktować te z pozoru banalne gesty – oddalanie się, zatrzymywanie, balansowanie między skupieniem a rozproszeniem – jako pełnoprawne elementy doświadczenia sztuki?
Podczas aktywnego oprowadzania poszukamy alternatywnych sposobów odbioru wystawy, badając nie tylko wzrokiem, ale także ruchem i dotykiem. Spróbujemy wejść w dialog z materialnością sztuki, podążając za jej rytmem, ciężarem i afektywnym oddziaływaniem. Poprzez somatyczne doświadczenie prac na wystawie kolekcji pozwolimy przypadkowi i niepewności na wyznaczenie nowych ścieżek percepcji.
Wiktor Bębacz – edukator i animator kultury współpracujący z CSW Zamek Ujazdowski i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, związany również z Fundacją Sztuki Polskiej ING. Student historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Humboldt-Universität w Berlinie. Instruktor tańca jazzowego i współczesnego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na afektywnych odczytaniach sztuki oraz jej wpływie na kulturę wizualną.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycielki i nauczycieli szkół podstawowych i średnich – niezależnie od nauczanego przedmiotu – na cykl warsztatów “10 × kolekcja”. To dziesięć spotkań, które otwierają różnorodne ścieżki pracy ze sztuką współczesną w edukacji szkolnej.
Warsztaty odbywają się w przestrzeni wystawy Wystawa niestała. 4 × kolekcja, prezentującej ponad 150 dzieł z kolekcji Muzeum. Ekspozycja została zaprojektowana jako pole do interpretacyjnych poszukiwań i aktywnego dialogu, a także jako źródło inspiracji dydaktycznej – zarówno dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, artystycznych, jak i społecznych.
Każde spotkanie to inny temat – m.in. przestrzeń, historia, medium, język – i inna perspektywa, którą wprowadzą edukatorki, nauczycielki i artyści z doświadczeniem w pracy muzealnej, szkolnej i twórczej. Nie trzeba uczestniczyć we wszystkich zajęciach – można wybrać te, które najbardziej odpowiadają indywidualnym potrzebom i zainteresowaniom.
– zdobędziesz narzędzia do interpretowania sztuki współczesnej,
– poznasz nowe metody dydaktyczne oparte na aktywności i dialogu,
– wymienisz się doświadczeniami z nauczycielami z różnych dziedzin,
– odkryjesz muzeum jako przestrzeń edukacyjną.
– Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 16:00
– Cena udziału w jednym spotkaniu: 10 zł
– Po zakończeniu warsztatu uczestnicy mogą samodzielnie zwiedzić całą ekspozycję Wystawa niestała. 4 × kolekcja. Podczas warsztatów oglądamy wybrane dzieła, będące punktem wyjścia do działań twórczych i refleksji edukacyjnej.