Bilety (warsztaty + wystawa): 10 zł
Zbiórka grupy w małej recepcji.
Dla osób uczących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Czy codzienność może stać się inspiracją do tworzenia sztuki? Czy poprzez wydobycie zwykłych rzeczy, rutynowych czynności i pozornie nieistotnych momentów można odkrywać ich głębsze znaczenia oraz budować silniejsze relacje społeczne?
Podczas warsztatu przyjrzymy się, w jaki sposób artystki i artyści wykorzystują codzienne przedmioty, obserwacje i drobne wydarzenia jako narzędzia opowiadania o złożonych zjawiskach, emocjach i relacjach społecznych. Zastanowimy się, jak taka perspektywa może wspierać uważność, refleksję oraz dowartościowanie doświadczeń własnych i innych – także w kontekście edukacyjnym.
W części praktycznej uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w ćwiczeniach twórczych, które pomogą „wydobyć drugie dno” ze zwykłych rzeczy i spojrzeć na szkolną rzeczywistość z innej perspektywy – poprzez metaforę, formę artystyczną i osobisty przekaz.
Będzie to okazja do wspólnego namysłu nad tym, jak można wykorzystywać sztukę jako narzędzie budowania więzi, empatii i twórczej refleksji w pracy nauczycielskiej.
Marta Przybył – edukatorka, koordynatorka i kuratorka programów edukacyjnych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Interesuje ją twórcza praca z ludźmi, używanie sztuki jako narzędzia do rozmowy i do rozumienia rzeczywistości.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycielki i nauczycieli szkół podstawowych i średnich – niezależnie od nauczanego przedmiotu – na cykl warsztatów “10 × kolekcja”. To dziesięć spotkań, które otwierają różnorodne ścieżki pracy ze sztuką współczesną w edukacji szkolnej.
Warsztaty odbywają się w przestrzeni wystawy Wystawa niestała. 4 × kolekcja, prezentującej ponad 150 dzieł z kolekcji Muzeum. Ekspozycja została zaprojektowana jako pole do interpretacyjnych poszukiwań i aktywnego dialogu, a także jako źródło inspiracji dydaktycznej – zarówno dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, artystycznych, jak i społecznych.
Każde spotkanie to inny temat – m.in. przestrzeń, historia, medium, język – i inna perspektywa, którą wprowadzą edukatorki, nauczycielki i artyści z doświadczeniem w pracy muzealnej, szkolnej i twórczej. Nie trzeba uczestniczyć we wszystkich zajęciach – można wybrać te, które najbardziej odpowiadają indywidualnym potrzebom i zainteresowaniom.
– zdobędziesz narzędzia do interpretowania sztuki współczesnej,
– poznasz nowe metody dydaktyczne oparte na aktywności i dialogu,
– wymienisz się doświadczeniami z nauczycielami z różnych dziedzin,
– odkryjesz muzeum jako przestrzeń edukacyjną.
– Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 16:00
– Cena udziału w jednym spotkaniu: 10 zł
– Po zakończeniu warsztatu uczestnicy mogą samodzielnie zwiedzić całą ekspozycję Wystawa niestała. 4 × kolekcja. Podczas warsztatów oglądamy wybrane dzieła, będące punktem wyjścia do działań twórczych i refleksji edukacyjnej.