Bilety (warsztaty + wystawa): 10 zł
Zbiórka grupy w małej recepcji.
Dla osób uczących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Czy język sztuki musi być trudny? A może to właśnie dzięki niemu możemy mówić o rzeczach złożonych w sposób dostępny, poruszający i osobisty?
Podczas warsztatu przyjrzymy się, jak artyści i artystki operują językiem – zarówno dosłownym (tekstem, narracją, słowem), jak i symbolicznym, wizualnym, cielesnym. Przeanalizujemy, jak język sztuki może stać się narzędziem komunikacji, sprzeciwu, zabawy.
Wspólnie odbędziemy nietypowy spacer po wystawie, podążając za... znakami interpunkcyjnymi! Zobaczymy, gdzie dzieło sztuki domaga się kropki, gdzie rodzi pytania, a gdzie potrzebny jest wykrzyknik.
Podczas spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania: co dzieła sztuki „mówią” i jakimi środkami to robią? I wreszcie – jak możemy przepisywać świat na nowo, dodając do niego własną warstwę narracyjną.
Będzie to okazja do ćwiczeń, pracy z metaforą, kolażem tekstowo-wizualnym i odważnego sięgania po język jako narzędzie edukacyjne i artystyczne.
Maria Nowak – absolwentka Wydziału Mediów Interaktywnych i Widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Dziale Edukacji MSN. Ma wieloletnie doświadczenie w oprowadzaniu po wystawach i prowadzeniu zajęć edukacyjnych dla grup o zróżnicowanych potrzebach. Twórczyni wielu audiodeskrypcji dzieł sztuki współczesnej.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycielki i nauczycieli szkół podstawowych i średnich – niezależnie od nauczanego przedmiotu – na cykl warsztatów “10 × kolekcja”. To dziesięć spotkań, które otwierają różnorodne ścieżki pracy ze sztuką współczesną w edukacji szkolnej.
Warsztaty odbywają się w przestrzeni wystawy Wystawa niestała. 4 × kolekcja, prezentującej ponad 150 dzieł z kolekcji Muzeum. Ekspozycja została zaprojektowana jako pole do interpretacyjnych poszukiwań i aktywnego dialogu, a także jako źródło inspiracji dydaktycznej – zarówno dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, artystycznych, jak i społecznych.
Każde spotkanie to inny temat – m.in. przestrzeń, historia, medium, język – i inna perspektywa, którą wprowadzą edukatorki, nauczycielki i artyści z doświadczeniem w pracy muzealnej, szkolnej i twórczej. Nie trzeba uczestniczyć we wszystkich zajęciach – można wybrać te, które najbardziej odpowiadają indywidualnym potrzebom i zainteresowaniom.
– zdobędziesz narzędzia do interpretowania sztuki współczesnej,
– poznasz nowe metody dydaktyczne oparte na aktywności i dialogu,
– wymienisz się doświadczeniami z nauczycielami z różnych dziedzin,
– odkryjesz muzeum jako przestrzeń edukacyjną.
– Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 16:00
– Cena udziału w jednym spotkaniu: 10 zł
– Po zakończeniu warsztatu uczestnicy mogą samodzielnie zwiedzić całą ekspozycję Wystawa niestała. 4 × kolekcja. Podczas warsztatów oglądamy wybrane dzieła, będące punktem wyjścia do działań twórczych i refleksji edukacyjnej.