Bilety (warsztaty + wystawa): 10 zł
Zbiórka grupy w małej recepcji.
Dla osób uczących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Wraz z poszerzeniem się pola działalności artystycznej poza tradycyjne tworzywa, pojęcie medium stało się nieodzowną kategorią w teorii sztuki. Medium, za pomocą którego artysta komunikuje się z odbiorcą, w dużym stopniu definiuje wymiar konceptualny dzieła.
Wizytę w Muzeum potraktujemy jako przegląd współczesnych eksperymentów z tworzywem – by zbadać, w jakim stopniu „medium jest komunikatem”. Szczególną uwagę poświęcimy procesom tworzenia dzieł rozumianym jako zmaganie się z materią. Zastanowimy się, czy to artysta, czy samo medium jest siłą sprawczą w sztuce współczesnej.
Podążymy także za potocznym rozumieniem medium jako pośrednika między tym, co empiryczne, a tym, co transcendentne – i zapytamy, na ile artyści poszerzają nasze pole widzenia o wymiar duchowy.
Ika Matyjaszkiewicz – artystka i historyczka sztuki, nauczycielka plastyki, historii sztuki i sztuk wizualnych w programie Matury Międzynarodowej (IB). Absolwentka Wzornictwa Przemysłowego i Malarstwa na ASP w Warszawie, studiów pedagogicznych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej oraz historii sztuki na UW. Ma ponad 20-letnie doświadczenie pracy w szkole. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy tworzeniu scenariuszy zajęć.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycielki i nauczycieli szkół podstawowych i średnich – niezależnie od nauczanego przedmiotu – na cykl warsztatów “10 × kolekcja”. To dziesięć spotkań, które otwierają różnorodne ścieżki pracy ze sztuką współczesną w edukacji szkolnej.
Warsztaty odbywają się w przestrzeni wystawy Wystawa niestała. 4 × kolekcja, prezentującej ponad 150 dzieł z kolekcji Muzeum. Ekspozycja została zaprojektowana jako pole do interpretacyjnych poszukiwań i aktywnego dialogu, a także jako źródło inspiracji dydaktycznej – zarówno dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, artystycznych, jak i społecznych.
Każde spotkanie to inny temat – m.in. przestrzeń, historia, medium, język – i inna perspektywa, którą wprowadzą edukatorki, nauczycielki i artyści z doświadczeniem w pracy muzealnej, szkolnej i twórczej. Nie trzeba uczestniczyć we wszystkich zajęciach – można wybrać te, które najbardziej odpowiadają indywidualnym potrzebom i zainteresowaniom.
– zdobędziesz narzędzia do interpretowania sztuki współczesnej,
– poznasz nowe metody dydaktyczne oparte na aktywności i dialogu,
– wymienisz się doświadczeniami z nauczycielami z różnych dziedzin,
– odkryjesz muzeum jako przestrzeń edukacyjną.
– Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 16:00
– Cena udziału w jednym spotkaniu: 10 zł
– Po zakończeniu warsztatu uczestnicy mogą samodzielnie zwiedzić całą ekspozycję Wystawa niestała. 4 × kolekcja. Podczas warsztatów oglądamy wybrane dzieła, będące punktem wyjścia do działań twórczych i refleksji edukacyjnej.